21 лютого 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулось СВЯТО РІДНОЇ МОВИ.

Низка заходів відбулась в рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови – дня, який, починаючи з 2000 року згідно рішення 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, відзначають 21 лютого щороку з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Бібліотека із радістю привітала у своїх стінах багатонаціональний й багатомовний колектив учнів та вчителів середньої загальноосвітньої школи № 52, які подарували всім присутнім святковий настрій – незабутню програму українською, болгарською, грузинською, в’єтнамською, вірменською, арабською, узбецькою, грецькою, азербайджанською, єврейською мовами – «Відкрий, о рідна моя мово, свої скарбниці золоті».

Всіх нас єднає рідна мова…

Останні приготування… Хвилювання учасників

Зі словами привітання учасників свята виступила директор школи Наталя Михайлівна Мацкул. Вона підкреслила, що Одеса – багатонаціональне місто. До речі, на Одещині перепис населення 2001 року зафіксував 133 національності… Учні вивчають, люблять і шанують українську мову, бо всі ми – громадяни України, і це наша державна мова. Але для деяких учнів рідною є мова, яка передалася їм з молоком матері…

Зі словами привітання учасників свята виступила директор школи Наталя Михайлівна Мацкул

Першими зі святом присутніх привітали наймолодші учні школи – першокласники, яких зустріли бурними оплесками: «Всіх нас єднає рідна мова, Всіх, хто живе у цім краю. Вона прекрасна, світанкова, Я в ній свою наснагу п’ю».

Танцювальний колектив «Барвінок» представив єврейський танець.

Єврейський танець у виконанні танцювального колективу «Барвінок»

Багато ніжних, ласкавих, поетичних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народились і живуть! І вони хочуть через вірші та пісні показати любов і шану до своєї рідної мови…

Рідну грузинську мову представили учениця 4-Б класу Деканадзе Діана та учениці 1-Б класу Шошиашвілі Аня та Ніно.

Рідною азербайджанською мовою прочитали вірші талановиті, старанні дівчата – учениці Джалалова Джамілє (5-Б клас) та Асланова Айнура (6-А клас).

Оплесками зустріли гостю свята, ученицю школи імені П.С. Столярського Анну Бондар (керівник Мар’яна Дмитрівна Бондар).

«Бентежна, тополина, калинова, Не випита, не вибрана до дна — Це наша українська рідна мова, Немов бандури вічної струна»

Учень 6-Б класу Хошимов Юлдошбой розкрив частинку своєї душі узбецькою мовою.

Нещодавно для учнів ЗОШ № 52 відкрились нові можливості, вони можуть безкоштовно вивчати грецьку мову. Про це розповілавикладач грецької мови, представник Грецького культурного центру Коста Урани. А танцювальний колектив «Барвінок» виконав грецький танець.

У 4-Б навчається надзвичайно талановита дівчинка, відмінниця, Фан Куїнь Ань, для якої рідна мова – в’єтнамська.

Албакрі Фатіма, учениця 6-А класу, з мамою розмовляє російською мовою, а з татом – арабською, вона добре володіє й українською.

Відомий болгарський письменник Іван Вазов так писав про рідну мову: «Мова є винятковою духовною цінністю, є потужним інструментом для створення і збереження культурних переваг суспільства». Представники Всеукраїнської газети «Роден край», яка видається українською мовою, привітали гостей зі святом. Талановитий учень 5-Б класу Апостолов Савелій виразно прочитав вірш болгарською мовою, яка є рідною для нього.

Учениці 6-Б класу Екмен Ліана та Лаура виявили бажання представити рідну мову свого тата – вірменську.

Свято добігло кінця. Любов до рідної мови зібрала в коло друзів та об’єднала дітей і дорослих різних національностей, з різними рідними мовами, захопила, надихнула, здивувала. А головне – всіх нас об’єднала наша рідна Україна.

Під час заходу

Під час заходу

Під час заходу

Шануйте, любіть, плекайте рідну мову, поважайте мову держави, в якій ви живете!

ФОТО заходу

Дякуємо модератору зустрічі – чарівній Васильєвій Марині Іванівні – вчителю ЗОШ № 52.

* * *

Одночасно в бібліотеці відбувся захід, присвячений польській мові – справжній «ковток» Польщі за участю Дар’ї  Росохати (Молодіжна громадська організація «Фундація регіональних ініціатив»).

Дар’я Росохата – представник Молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив»

Дар’я Росохата ознайомила присутніхз традиціями, культурою, звичаями, національними святами Польщі; з «родзинками» польських національних страв; з особливостями дозвілля та побуту польської родини. Вона поділилась власним досвідом, як подорожувати Польщею – про туристичні маршрути, визначні пам’ятники, а також надала практичні поради та провела експрес-урок польської мови – необхідні вирази й фрази для тих, хто вирішив подорожувати цією країною.

“Ковток” Польщі від Дар’ї Росохатої

Завідувач відділу літератури іноземними мовами Ліщинська Світлана Леонідівна презентувала присутнім книжково-ілюстративну виставку «Видатні поляки України».

Ліщинська С.Л. знайомить присутніх з виставкою «Видатні поляки України»

 

У виданнях, що представлені на виставці, йдетьсяпро період і причини переїзду поляків до Одеси. Також С.Л. Ліщинська продемонструвала книги польських письменників і поетів, які відвідали в різні часи Одесу (Міцкевич, Сенкевич, Івашкевич, Крашевський та ін.),в оригіналі та ознайомила з книгами польських письменників у перекладі українською мовою, які надійшли до бібліотеки у 2017 році.

Виставка «І головне – це рідна мова моїх батьків, мого народу і моя»

Стелла Михайлова – краєзнавець, екскурсовод, керівник аматорського польського театру – продемонструвала залу книгу «Дружини Сенкевича», яку спеціально замовила в Польщі, з чудовими фото. Цікавим є те, що пані Стелло була вражена інформацією торішнього заходу про одруження Сенкевича з одеситкою, маєток якої знаходився на території теперішнього санаторію «Лермонтовський». До речі, така книга в Одесі існує тільки в одному екземплярі…

Стелла Михайлова – краєзнавець, екскурсовод, керівник аматорського польського театру

В заході взяв участь представники Громадської організації «Одеське відділення Спілки поляків імені А. Міцкевича в Україні».

Слухачі курсів польської мови ГО «Одеське відділення Спілки поляків імені А. Міцкевича в Україні» під час вивчення скоромовок польською