24 квітня 2023 року о 15:00 в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбулася лекція «На боці світла: війна українців та американців проти комуністів у В’єтнамі у 1964-1972 роках» д.і.н., доцента, професора кафедри історії України ОНУ імені І.І. Мечникова Олександра Музичка.

Українців в армії США воювало 2000 й, навіть, більше. Частина народжена в Україні, частина за її межами, в Західній     Європі або США. Вони були громадянами Канади, Австралії, Нової Зеландії. Також були у змішаних шлюбах з не українками.

Книга Івана Корсака «За серпанком, загадковим серпанком»: про одного з пілотів, майора армії США Мирона Дідурика з Тернопілля, якого американці за хоробрість прозвали «скаженим козаком».

Один з міфів про війну у В’єтнамі: український кадет Степан Олек запропонував назвати ескадру «Літаючі козаки» та емблему – тризуб. Решта пілотів не заперечувала. Після закінчення навчання група припинила існування. Сам Олек відслужив у В’єтнамі два річних терміни: спочатку як пілот стратегічного повітряного заправника КС-135 Stratotanker, потім — як керманич маленького літака U-10 в окремій ескадрі спецпризначення. Він здійснив 552 бойові вильоти –  всі успішні.

Чимало в лекції названо імен українців: Олег Лисяк, Петро Содоль, Богдан Борилян, Степан Олек, Роман Рапуляк, Микола Кравців, Леонард Демко, Богдан Копистянський, Володимир Нетреба, Юрій Голят, Віктор Тарасюк, Михайло Романчук, –  всі вони брали участь у війні у В’єтнамі.

Українці у В’єтнамі чітко висловлювалися про свої обов’язки там: боротьба з комунізмом, набуття військового досвіду, який можливо знадобиться в Україні; а також прогнозування щодо війни у В’єтнамі, чи не переросте вона у третю світову.

Лекція Олександра Музичка сприяла порозумінню складного українського сьогодення.