Інскрипт – він й метафора, й час особистості. Знаходячись під враженням від VII Всеукраїнського болгарського Собору-2016 в Білгород-Дністровському, куди разом зі слухачами «Університету третього віку» потрапила за запрошенням, як від грандіозного шоу й, згадуючи II Собор болгар України в Одесі в Чорноморці 17-18 вересня 2001 року, більш камерного звучання, де опинилася на перший погляд випадково, я зовсім не порівнювала обидва заходи. Однак, розумілася на тому, що болгарська тема настільки обширна, як й Перше Болгарське царство, яке розташовувалося по всій теперішній Україні. Матеріалізувалася метафора про те, що хвилі цивілізації подібно приливам й відливам, обіймають нашу землю і з часом їхні обійми слабішають.

П’ятнадцять років, які спресовані в пружину, вистрелили в першу чергу випробуванням ідентичності невипадково, тому що Буджак – кут і закуток – також й древній плавильний котел націй.

Слова інскрипту, не називаючи з етичних міркувань ім’я того, кому він був призначений: 

«… –  з побажанням подальшого вивчення історії рідного Бесарабського краю від автора. 18.09.2013 рік. Степан Сербінов».

Мова про якість, яка називалася раніше родолюбством – воістину рідко вживане тепер слово, що означає трепетне відношення до традицій, національним пісням й танцям, побутовому укладу.  

Нариси й новели Степана Сербінова спочатку з’явилися на сторінках газети «Роден край», редакторкою якої є  Дора Костова: талановита журналістка, чарівна й енергійна жінка, яка ламає стереотипи, що болгарки в своїй більшості спокійні й навіть покірні, які підпорядковуються чоловікам.

Болгарія для українців й одеситів в особливості – це не тільки Буджакські степи, але й степи запорізьки, де знайдено артефакти часів правління хана Аспаруха, який в VII сторіччі правив Першим Болгарським царством. За популярністю серед болгар хана можна порівняти з Ярославом Мудрим для українців.

Болгарія для одеситів – це не тільки чудова запашна кухня з перцями, баклажанами, бринзою й спеціями. Це – вміння носити національний одяг й поєднувати етнічні елементи з базовими речами. Прекрасні свята болгар увійшли в скарбницю етнічних свят Одещини: зустріч весни Мартиниця, коли на одежу причіпляють парні ляльки-мотанки мартинічки; свято виноградної лози й вина Трифона Зарізана. Народі танці болгар об’єднують, заряджають життєлюбством. Болгари не просто вражають своїм шануванням традицій, вони навчають родолюбству.

Марія Фетісова.