18 лютого виповнюється 165 років від дня народження видатного педагога Софії Федорівни Русової.
 
18 лютого 2021 року в читальній залі ОУНБ ім. М. Грушевського відбулась презентація книжкової виставки «Софія Русова – реформатор національної системи освіти і виховання».
 
Цікаві факти:
 
  • Софія Русова народилася 1856 року в селі Олешня на Чернігівщині в родині Федора Ліндфорса, шведа за походженням, та француженки Ганни Жерве. Коли Софії виповнилося 10 років, батько з дітьми переїжджає до Києва. В 1865 році Софія вступила в Київську Фундуклеївську гімназію, де дуже добро навчалася і по закінченні, одержала золоту медаль.
  • Софія мала видатні музичні здібності й пропозицію вступити до Петербурзької консерваторії, але відмовляється від своєї мрії і обирає долю педагога. Хоча музика не полишала її ніколи. Любов до музики зближує Софію із сім’єю видатного композитора Миколи Віталійовича Лисенка.
  • Не маючи спеціальної освіти и практичного життєвого досвіду у вихованні дітей Софія в 1871 році разом із сестрою Марією відкриває у Києві перший дитячий садок. На перших порах дитячий садок відвідувало 20 дітей, здебільшого з родин української інтелігенції.
  • На заняттях музичного гуртка Софія познайомилася з гімназійним учителем Олександром Русовим. Під його впливом Софія захоплюється етнографією, проводить перше дослідження в селі Олешня, де збирає і записує колядки, щедрівки, пісні, обряди. В 1874 році Софія одружується з Олександром Русовим і під цим ім’ям входить в українську педагогіку.
  • Через політичні переслідування подружжя Русових було вимушене часто переїжджати. Ніжин і Київ, Єлисаветград і Харків, Одеса і Вінниця… У всіх цих містах Софія Русова організовувала дитячі садочки, недільні школи, народні читальні, проводила широку просвітницьку роботу. З 1895 року вона викладала українську літературу та історію в Чернігівський гімназії, влаштовувала для молоді літературні читання.
  • У 1906 році Софія Русова видала «Український буквар», укладений за підручником Олександра Потебні, а в 1911 році директор Київського Фребелівського педагогічного інституту запросив Софію Федорівну до читання лекцій з дошкільного виховання. В добу Центральної Ради при її участі 19 березня 1917 року в Києві було відкрито першу українську гімназію ім. Тараса Шевченка і українськи університети в Кам’янець-Подільському, Києві, Харкові й Одесі.
  • Софія Русова брала активну участь у створенні в Празі Українського педагогічного інституту ім. Михайла Драгоманова, працювала в Українському соціологічному інституті. 10 грудня 1929 року їй було присвоєно звання доктора соціології.