Пенсіонери Приморського району скористувалися тестом До річниці Конституції України https://baturin-capital.gov.ua/docum/test/test15/gen_test.html
- Коли і де народився гетьман Пилип Орлик?
- 11 жовтня 1672 р., с. Косута ( Віленський р-н, Мінська обл., Білорусь);
- 20 березня 1639 р., с. Мазепинці ( Білоцерківський р-н, Київська обл., Україна);
- 18 березня 1728 р., с. Лемеші ( Козелецький р-н, Чернігівська обл., Україна).
Життя та діяльність Пилипа Орлика пов’язане з гетьманською столицею Батурин. Саме в Батурині розпочалась його кар’єра, відбулось становлення як політичного діяча. В 1702р. в Батурині народився і його первісток – син Григорій. Вирішальну роль як в кар’єрі, так і в житті автора першої Конституції відіграв гетьман Іван Мазепа, який серед оточення вибрав собі у найближчі помічники розумну, ерудовану, інтелігентну особистість – Пилипа Орлика.
2. Яку посаду обіймав Пилип Орлик в уряді Івана Мазепи в Батурині з 1706р.?
- генерального писаря;
- бунчукового товариша;
- генерального судді.
Пилип Орлик в 1708 році взяв участь у виступі гетьмана І. Мазепи проти Петра I. Після Полтавської битви 27 червня 1709 року разом з Іваном Мазепою емігрував до Османської імперії. В еміграцію за кордон пішли близько 50 провідних представників старшини, майже 500 козаків із Гетьманщини та понад 4 тис. запорожців. Ці «мазепинці», як їх часом називають історики, були першою українською політичною еміграцією.
3. Де і коли Пилип Орлик був обраний гетьманом України?
- м. Бендери, 5(16) квітня 1710 р.;
- м. Глухів, 11 листопада 1708 р.;
- с. Козача Діброва, 17 червня 1672 р.
У день обрання П. Орлика гетьманом сталася важлива подія – козацька рада схвалила написаний ним документ, який був першим писаний політико-правовим актом, що утверджував основні нормативні положення за якими мало існувати українське суспільство в межах тогочасної української держави.
4. Яку назву мав документ затверджений на козацькій раді в м. Бендери 5(16) квітня 1710 р., який ввійшов в історію як перша українська Конституція?
- «Пакти й конституції прав і вольностей Війська Запорозького…»;
- «Прутський мирний договір»;
- «Коломацькі статті».
Пилип Орлик увійшов в історію як гетьман, який відкрито домагався створення Української держави. Своєю діяльністю примножив славу всієї козацької держави, якій вірно служив ціле своє життя. Він не припиняв пошуки підтримки у різних європейських державах (Франції, Великій Британії, Речі Посполитій, Саксонії, Прусії та інших), неодноразово порушував питання про допомогу в справі відновлення української державності. Продовжував бомбардувати французьких, польських, шведських і османських політичних діячів маніфестами про недолю України та разом із сином Григорієм планувати та здійснювати кроки, спрямовані на звільнення вітчизни від московського ярма до останніх днів свого життя.
6. В якому році і де помер гетьман Пилип Орлик?
- 24 травня 1742 року, м. Ясси( Румунія);
- 09 січня 1803р., м. Батурин (Україна);
- 22 вересня 1709р., м. Бендери (Румунія).
Також додали свої питання:
Що вам відомо про сина Пилипа Орлика – Григорія?
- був сином «голови козацької запорізької нації»;
- похресником Івана Мазепи;
- військовим діячем і агентом дипломатичної служби на службі в короля Франції Людовіка XV.
Якими різними прізвищами та іменами за час своєї дипломатичної кар’єри користувався Григорій Орлик?
капітан шведської гвардії Густав Бартель; капітан швейцарської гвардії Хаг; лікар-француз Ля Мот; конорієр; капітан з Сасесу; Ернест Брамляк та інші.
Які найпоширеніші міфи про Орликів вам відомі?
назва еропорту Парижу «Орлі» надано саме на честь Григорія Орлі (так саме як російська версія від Орлових)
Марія Фетісова.
Залиште коментар