Шановні користувачі!
Знайомимо з книжками, які наприкінці року пововнили фонд бібліотеки – 135 книжок провідних видавництв України, закуплені в рамках реалізації обласної комплексної програми «Культура Одещини. 2020-2023 роки».
Козловський В. Кантова антропологія: Джерела. Констеляції. Моделі. – Вид. 2-е, зі змінами та доп. – Київ: Дух і Літера, 2023. – XXXVIII, 728 с.
Монографію присвячено дослідженню антропології Канта. В центрі уваги – з’ясування концептних підходів німецького філософа до проблеми людини. Дослідницька стратегія автора увиразнюється у побудові низки концептних моделей, які дають змогу виявити багаторівневість антропологічного дискурсу Канта, неможливість редукції його антропологічних ідей до якоїсь однієї філософської доктрини. З метою обґрунтування позиції автор звертається як до історико-наукових, так і історико-філософських джерел, а також залучає Кантові лекційні матеріали і нотатки, що дозволяє ґрунтовніше розкрити особливості формування антропологічних поглядів засновника класичного німецького ідеалізму. Нове видання цієї праці має на меті доповнити авторську концепцію Кантової антропології новими, поки що не достатньо вивченими антропологічними сюжетами.
Криштопа О., Дерейко І. Історія для дорослих / Олег Криштопа, Іван Дерейко – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023.– 304 с.
Ми створили цей проект (ютуб-канал «Історія для дорослих») у лютому 2021-го як освітньо-розважальний. Із власного досвіду знаємо, що історія у школі та й у вишах – то переважно нудні дати. Однак поза навчальними програмами цей предмет не лише важливий, а й з біса цікавий. Власне, це й було головною ідеєю ютуб-каналу: розказати про наше минуле легко, з гумором, іноді навіть чорним, показати відомих персонажів історії живими людьми і, звісно, згадати про маловідомих загалу. Наш канал популяризував львів’янина, спецагента Сосновського і ще одного уродженця Львова Карла Радека – людину, яка першою розповіла, як Ленін створив росію на гроші німецького Генштабу, і до останніх днів тролив Сталіна. До речі, Йосип Джуташвілі у нас – то не просто убивця мільйонів, він ще й полюбляв упізнавати в голих натурниках своїх знайомих. А ось Тарас Шевченко постав у нас в образі героя-коханця.
Липовецький Святослав. Меч «Щербсць» та Українські Ворота. Україно-польські взаємини від поділів Речі Посполитої й ло сьогодні 2-ге вид., доповнене. .– Київ: Темпера, 2020. – 504 с., іл.
З якого періоду необхідно зануритися в україно-польські відносини, щоб зрозуміти сучасність і не загубитися в «сивій» давнині? Автор пропонує з кінця XVIII століття – поділів Речі Посполитої. Це не лише новий етап для обох народів, а почасти й шлях формування модерної української нації, що тривалий час був дуже тісно пов’язаний із західним сусідом. Чому львівський митрополит заборонив видання фольклорної збірки, а Маркіяну Шашксвичу друзі по семінарії присудили смертний вирок? Як «русини» несподівано з’явилися на політичній арені навесні 1848-го? Відколи ім’я «Мирослав» здобуло популярність у Галичині? За що Антоновича назвали «ренегатом», а Липинського – ні? Чому українсько-польський кордон проходив серединою подружнього ліжка? Як Пілсудський просив вибачення в полонених українських вояків, доки вони тисячами помирали в таборах інтернованих? Про «осадництво», «тутейших», «пацифікацію» та інші феномени українського життя в II Речі Посполитій. Чому неможливо встановити учасників волинських подій 1943-го – з погляду тогочасного представника польського уряду? Чому примас Вишинський не хотів зустрічатися з митрополитом Сліпим? І як після «Польщі “Солідарності”» з’явилася «інша Польща», про яку ще до війни згадував у спогадах Черчілль?..
Мустафін О. Р. Перлини в степу: розмови про минуле українського Півдня / Олексій Мустафін; худож.-оформлювач М. С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2023. – 206 с.: іл. – (Великий наук. проєкт).
Олексій Мустафін – відомий український журналіст і медіаменеджер. Історик за фахом. Ідея цієї книжки виникла й оформилася під час розмов автора з українськими істориками й археологами, які досліджують минуле Північного Причорномор’я – від міднокам’яної доби до епохи модерну. Кожна з досліджених ними культур самобутня. Адже століттями в українських степах змінювали один одного десятки різномовних народів – і всі вони залишили неповторний слід на цих землях, створили унікальний профіль і характер цього краю. Сучасним українцям доводиться мало не по перлинах, розкиданих в степу, збирати й відновлювати намисто власної історії. Історії різнобарвної та водночас напрочуд цілісної та логічної. Саме про це книжка Олексія Мустафіна.
Панченко В. Шевченко зблизька. – Київ: Темпора, 2021. – 272 с. з іл.
Ця книжка – про Тараса Шевченка, про три його подорожі Україною та про близьких до нього людей. Описані зовнішні та внутрішні прояви поетового повсякдення під час трьох його подорожей Україною. Гостювання у представників української еліти XIX століття, тогочасне його коло спілкування, експедиції та бали. А водночас внутрішні переживання: кохання, біль кріпацтва, окриленість вільної людини, відчуття засланої людини, стан неблагонадійної особи, внутрішній бунт проти імперії та сумніви. Цінно, що в цій книжці показаний Шевченко живий, не шаблонований, без віддалі часу та нашарувань культовості, – Шевченко зблизька.
Житня-Кебас Діана Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР. – Київ: Портал. 2023. – 204 с.
Книжка охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році, й до відновлення незалежності в 1991 році. Ґрунтовно оглядаючи політичне, економічне й культурне життя повоєнного часу, автори розповідають про українські події в ширшому європейському й загальносвітовому контексті. Долучений до тексту психологічний коментар описує травми й життєві сценарії, що дісталися нам із радянських часів, і пропонує способи роботи з ними.
Сокач Деніел Поговорімо про Ізраїль. Путівник для допитливих, розгублених та обурених / пер. з англ. Анастасія Цимбал. – Київ: Лабораторія, 2023. – 336 с.
Що нам треба знати про Ізраїль? На цих землях уже ціле століття триває ізраїльсько-палестинський конфлікт. З чого все почалося? Як реагує світова спільнота? Чи можливе примирення євреїв і палестинців – двох народів, які живуть в одній державі? Який урок дають ці трагічні події для України? Міжнародний експерт з ізраїльсько-палестинського питання і голова фонду «Новий Ізраїль» Деніел Сокач викладає непросту історію цього краю від біблійних часів до сьогодення. Об’єктивно і з повагою до обох сторін автор описує конфлікт від його зародження у ХІХ столітті до останніх обстрілів у травні 2021 – го. Деніел Сокач пояснює, чому кожен поворот подій у цій країні привертає так багато уваги і викликає у світі стільки суперечок. Але найголовніше – відповідає на питання: «Чи можливий в Ізраїлі мир?».
Юрій Терещенко. Довге XIX століття: спротив асиміляції – Київ: Темпора, 2022. – 840 с.
У монографії висвітлено історію України XIX століття, комплексно розглянуто основні аспекти історичного розвитку українського народу – питання суспільно-політичного устрою, економіки та культури. Чільне місце посідає висвітлення процесу формування громадських і політичних рухів у Великій Україні та Галичині.
Френкел, Лоїс. Чемні дівчата не сидять у просторих кабінетах / Лоїс Френкел; пер. з англ. Юлії Кузьменко. – Київ : Книголав, 2023. – 448 с.
Яка сучасна жінка не чула в дитинстві: «Будь чемною, тихою, слухняною ти ж дівчинка»? І як же це заважало потім у навчанні та кар’єрі, скільки ґуль довелося набити, долаючи такі шкідливі настанови! Ця книжка містить 133 типові помилки, яких жінки припускаються на роботі внаслідок звичок, набутих у процесі соціалізації.
Чому люди тупі? Психологія дурості : збірник статей / за ред. Ф- Марміона ; пер. з фр. М. Марченко. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023. – 240 с.
Усі ми щодня, без винятків, бачимо, чуємо й читаємо дурниці. Водночас усі їх роблять, думають, перетравлюють і говорять. Усі ми час від часу буваємо дурнями, які мимохідь верзуть дурниці без важких наслідків. Головне – усвідомлювати це і шкодувати, тому що робити помилки властиво людині і визнана провина вже наполовину пробачена. Ми завжди для когось дурні, але рідко для себе…
Залиште коментар