135 книжок провідних видавництв України закуплені в рамках реалізації обласної комплексної програми «Культура Одещини 2020-2023 роки».
Айзексон В. Бенджамін Франклін / пер. з англ. Геннадій Шпак. – Київ: Наш формат, 2019. – 480 с.
Бенджамін Франклін – один з «отців-засновників» США. А також видавець, винахідник, поштмейстер, політик, меценат. Як інженер він створив першу бездимну грубу, громовідвід і біфокальні окуляри, як дипломат – зміг поєднати ідеалізм із політикою балансу сил, як державний діяч запропонував створити федеральну модель національного уряду. Попри бажання вибудувати ідеальний імідж, він не соромився свого походження й усе життя продовжував підписуватися «Б. Франклін, друкар». У цій книжці біограф Волтер Айзексон досліджує життя, філософію й особистість людини, погляди якої сформували найважливіші аспекти американської ідентичності повагу до праці, раціоналізм і дух демократії.
Вальєхо Ірене Подорож книжки. Від папірусу до кіндла І пер. з ісп. Анна Марховська. – Київ : Лабораторія, 2023. – 464 с.
За три тисячоліття книжка здолала довгий і кручений шлях. Ця дивовижна подорож почалася десь на берегах Нілу, коли єгиптяни перетворили очерет на папірус. Потім люди винайшли сторінку, і сувій перетворився на книжку в тій формі, яку ми всі знаємо й любимо. Книжки горіли самі й запалювали серця, кращого свідка подій у нас немає. «Подорож книжки» – це історія одного з найважливіших винаходів людства. Ірен Вальєхо поєднує народні перекази, історичні джерела й наукові дослідження, приправляє все це тонким почуттям гумору і запрошує читачів у захопливу одіссею через Александрійську бібліотеку, палац Клеопатри, перші відомі книгарні, Гулаг і Оксфордський підземний лабіринт. У підсумку виходить прониклива історія про людей, які берегли книжку і яких берегла вона.
Вайт Едвард Дванадцять життів Альфреда Гічкока. Історія короля саспенсу / пер. з англ. Олександр Стукало. – Київ.: Лабораторія, 2022. – 320 с.
Хто він – культовий кінорежисер, який виховав ціле покоління глядачів? Хлопчик, який не міг вирости? Шоумен? Новатор? Жінколюб? Чи все разом? Дванадцять різних сторін Альфреда Гічкока розкриває біограф Едвард Байт. Як хлопчик з католицькою освітою став королем саспенсу? Чи залицявся Гічкок до актрис і чи просив секретаря «еротично розважати» його? Чи справді його стосунки із дружиною були платонічними? Книжка, в якій геній Гічкока розібраний на атоми, відкриє найпота- ємніші двері в життя геніального митця і стане гідним доповненням бібліотеки кіномана.
Дудаєв Д. Лицар Свободи / Джохар Дудаєв. – Київ: Видавництво «Халізний тато», 2-ге видання, 2022. – 220 с.
Книжка «Лицар Свободи» порівнювана з хірургічним скальпелем, який у вправних руках лікаря розтинає тіло Епохи. Погляду читача розкривається внутрішня анатомія доби, з її життєдайними артеріями, пухлинами та антитілами. І не дивно, адже головним суб’єктом ефірного мовлення тексту є постать Джохара Дудаєва, провідного патріарха сучасної державності Ічкерії. До змісту книжки увійшли безцінні міркування та інтенсивні судження батька чеченської державності. Його думки та умовиводи дозволяють розібратися у лихосплетінні обставин кавказького вузла. І вкотре стають очевидними нелюдські злочини росії, яка здійснила рафіновану воєнно-терористичну інвазію, знищивши повноцінну незалежну державу ЧРІ (Чеченська Республіка Ічкерія). Спланована агресія проти неї стала найдраматичнішою і наймасштабнішою народною війною проти імперії.
Ларсон Ерік Велич і ницість. Історія про Черчилля, його родину та спротив під час Лондонського бліцу / пер. з англ. Анна Марховська. – 2-ге вид. – Київ: Наш Формат, 2023. – 592 с.
Черчиллю вже йшов 66-й, а його перший день на посаді збігся з Гітлеровим нападом на Бельгію і Нідерланди. Але кращого рішення, аніж обрати Черчилля прем’єром, годі було й вигадати. Він об’єднав усю країну, виголосив найпалкіші промови й переконав Рузвельта, що Британія – гідний союзник. Як йому це вдалося? Що відчували він, його сім’я і вся Британія?
Лютий Т. Сковорода. Самовладання. Київ:Темпора. – 2022. – 632 с.
Григорій Сковорода (1722-1794) посідає особливе місце в історії України, позаяк є свідком поступової втрати Гетьманщиною автономії та її перетворення на провінцію в умовах експансії Російської імперії. Подібні процеси залишали мало шансів для розвитку людини не лише в політичній, а й у культурній сфері. За таких умов інтелектуальна місія Сковороди полягала у створенні філософського проекту формування особистості, розрахованого на тих. хто готовий до самовладного існування. Ідея самовладання Сковороди виростає з учення про самопізнання та споріднену працю. Адже кожна особа здатна розпізнати отримані від Бога таланти, знайти себе у світі.
Михайловський В. Наші королі – Reges Nostri Володарі та династії в історії України (1340-1795). – Київ: Темпора, 2023. – 436 с., іл.
Король в українській історії – це не чужий володар. Сприйняття короля як свого в нашій історичній традиції пов’язане передусім із Данилом Романовичем та його коронацією в середині XIII ст Однак наші предки від середини XIV ст. і аж до кінця XVIII ст. також жили під владою королів. Здебільшого польських, меншою мірою угорських, але ці королі були володарями наших пращурів у ті часи, коли держави, до складу яких належали українські землі, не були національними. У цій книжці йдеться про королів та династії від 1340-х і до 1790-х років, підданими яких були наші предки. У першій частині розказано про королів із династії П’ястів, Анжу та Яґеллонів. Друга частина висвітлює історії виборних королів, яких шляхта обирала на елекційних сеймах у Речі Посполитій. У вісімнадцяти нарисах представлено біографії монархів та історії династій у контексті нашої історії.
Принц Гаррі, герцог Сассекський Запасний. Мемуари принца Гаррі І пер. з англ. Микола Климчук, Інна Бодак, Антоніма Ящук. – 2-ге вид. – Київ: Лабораторія, 2023. – 512 с.
Королі, королеви і принци – насамперед люди, і ніщо людське їм не чуже. Вони сміються : смішать, страждають завдають страждань, заздрять і стають об’єктом заздрості. Спогади принца Гаррі, молодшого сина короля Чарльза III і покійної принцеси Діани, в усьому світі чекали з таким інтересом, що ця книжка стала бестселером ще до того, як вийшла друком. Стосунки в королівській сім’ї, біль утрати і тягар очікувань, усвідомлення, що ти Запасний», – у цих спогадах принц Гаррі відкрився читачеві, хоч водночас закрив за собою багато розкішно інкрустованих дверей.
Принц А. Обрій духу тільки у дорозі». Історія життя Германа Гессе. – Київ : Темпора, 2021. – 448 с.
Герман Гессе – непростий автор, який вимагає від читача активного співпереживання та співтворчості. Але водночас цьому письменнику вдалося стати неймовірно популярним серед геть різних груп читачів: від гіпі до пацифістів, від європейських інтелектуалів до екоактивістів. Життя Гессе – захопливе, як романи, що їх він пише. Від щасливого дитинства до спроб самогубства і лікування у клініці для душевнохворих у юності, від ранньої пейзажної лірики до філігранного роману «Гра в бісер» – Алоїз Принц веде нас лабіринтами біографії письменника, сторінка за сторінкою наближаючи до розуміння «відлюдькуватого дивака» Германа Гессе.
Принц А. На порозі щастя. Біографія Франца Кафки. – Київ : Темпора, 2023. – 392 с.
Він був ніжним, чутливим і боязким, та геть нещадним у текстах. Завжди обирав листування, а не особисті зустрічі. Не їв м’яса і знав усі вегетаріан¬ські ресторани Праги. їздив у санаторії для нудистів, але сам ніколи там не роздягався. Мріяв про власну родину, але розривав кожні свої заручини. Терпіти не міг пишномовність та імперський стиль у меблях і літературі. Вважав, що ти не побував у країні, поки не скупався у місцевій річці чи озе¬рі. Він був, імовірно, найсильнішим письменником своєї епохи і людиною, яку ви, дуже ймовірно, полюбите.
Панченко В. Шевченко зблизька. – Київ: Темпора, 2021. – 272 с. з іл.
Ця книжка – про Тараса Шевченка, про три його подорожі Україною та про близьких до нього людей. Описані зовнішні та внутрішні прояви поетового повсякдення під час трьох його подорожей Україною. Гостювання у представників української еліти XIX століття, тогочасне його коло спілкування, експедиції та бали. А водночас внутрішні переживання: кохання, біль кріпацтва, окриленість вільної людини, відчуття засланої людини, стан неблагонадійної особи, внутрішній бунт проти імперії та сумніви. Цінно, що в цій книжці показаний Шевченко живий, не шаблонований, без віддалі часу та нашарувань культовості, – Шевченко зблизька.
Осташко Т. Україна Вячеслава Липинського. – Київ : Темпора, 2022. – 932 с.
Книжка оповідає про життя і діяльність Вячеслава Казимировича Липинського – визначного українського громадсько політичного діяча, історика, політолога початку XX ст. Як ідеолог українського консерватизму він заклав новий напрям української суспільно-політичної думки, який у міжвоєнний час набув значного поширення в середовищі української еміграції в Західній Європі. Канаді. США, а згодом – Латинській Америці й на західноукраїнських землях. Народжені в передреволюційну добу ідеї В.Липинський розвинув у струнку теоретичну концепцію майбутнього розвитку української держави після поразки українських національно-визвольних змагань у 1917-1921 рр.
Семків Р. Пригоди української літератури (від романтизму до постмодернізму) / Ростислав Семків – Київ Темпора. 2023. – 688 с.
Класицизм, романтизм, реалізм, модернізм, постмодернізм – у школі нас вчили, що культура розвивалася саме так. Ростислав Семків переконує: усе не так просто і значно цікавіше. Рухаючись від майже романтика Сковороди до часом постмодерніста Жадана, він пропо¬нує інколи поглянути на стилі та напрями української літератури під незвичним кутом. А найголовніше – побачити самобутню красу і силу в текстах чільних авторів і авторок нашої літератури.
Саліпа О. І. Оля / Ольга Саліпа; худож. – оформлювач М. С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2023. – 224 с.
Поки одні співчувають її самотності, інші на пальцях перераховують її чоловіків… З дитинства Ольга розуміє, що вона «не така». Її сила лякає і притягує, її почуття і пристрасть горять вогнем. Але вона сама – згоряє чи гартується? Ось він, ідеал: розумний, інтелігентний Маковей. Негідник чи рятівник? Злочинець чи жертва? Чи витримає кохання сильної жінки? Бо ж власні «скелети в шафі» не дають про себе забути. На шляху їхнього спільного щастя багато тіней з минулого. Кобилянська. Про неї знають все, але її не знає ніхто. Щоденники, листи, твори… Найбільша містифікація української літератури, створена нею самою. Роман «Оля», володар Гран-прі «Коронації слова-2020», не про письменницю, а про жінку. Пристрасну, вперту, але з власними комплексами та помилками, живу…
Залиште коментар