Шановні читачі!
Представляємо нові надходження книг у травні 2025 року до відділів бібліотеки, отриманих за Обласною цільовою програмою «Культура Одещини. 2025-2027 роки» з мовознавства, літературознавства, економіки, природознавства, філософії та військової справи.
Берґер Е. Зліт. Ілон Маск і перші відчайдушні роки SрасеХ / Ерік Бергер ; пер. з англ. Наталії Валевської. – Київ : Наш Формат, 2022. – 272 с. : іл.
Поки відомі інженери крутили біля скроні й казали, що це нереально, Ілон збирав команду. Поки в компаніях старанно уникали помилок, Маск заохочував рухатися швидко й не боятися помилок. Поки інші гравці галузі мали мільярди на розробку, Маск вкладав останні кошти в першу ракету. Такою була історія SрасеХ – від задуму до амбітного стартапу, що безпрецедентно змінив аерокосмічну галузь; від стартапу – до найуспішнішої компанії в аерокосмічній сфері. Із кінематографічною яскравістю автор відтворює, як інженери чотири роки працювали над ракетою, що розбилася через хвилину, як шукали уламки першого творіння й оговтувалися після трощі. Ви дізнаєтеся, чому перед важливими пусками Маск із родиною їздив у Діснейленд і як нинішня найбагатша людина на планеті у 2008-му канючила фінансування для порятунку компаній. І ще багато фактів, що аж ніяк не вписуються в межі типових історій успіху.
Блум Г. Західний канон. Книги та вчення століть / Гарольд Блум ; пер. з англ. О. Буйвола ; худож.-оформлювач О. Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2024. – 541 с. – (Велика книга).
Гарольд Блум (1930 – 2019) – знаменитий американський літературний критик і літературознавець, стерлінгський професор гуманітарних наук у Єльському університеті й берг-професор англійської мови в Нью-Йоркському університеті. Автор двадцяти книг, член Американської академії, лауреат багатьох нагород, почесних ступенів і премій. «Західний канон. Книги та вчення століть» (1994) найвідоміша й, мабуть, найполемічніша книга Г. Блума, де він досліджує західну літературну традицію, зосереджуючись на творах двадцяти шести авторів (від Дайте до Толстого, від Іете до Бекета, від Дікінсон до Неруди), яких вважає найважливішими. Блум ставить у центр Західного канону Шекспіра, який став еталоном для письменників усіх часів – драматургів, поетів та прозаїків. Наприкінці своєї провокативної й надзвичайно ґрунтовної роботи Гарольд Блум пропонує повний список письменників і книг, які, на його думку, складають Західний канон.
Ворбертон Н. Коротка історія філософії / Найджел Ворбертон ; пер. з англ. Анни Марховської. – 2-ге вид. – Київ : Наш Формат, 2024. – 224 с. – (Серія «Короткі історії»).
Філософія може бути легкою, цікавою і захопливою якщо про неї розповідає просвітник Найджел Ворбертон. Він поведе вас хронологічною стежкою основних ідей в історії філософії. На цьому шляху є 40 зупинок – 40 коротких розділів. Ви вчитиметеся майстерності ставити запитання у стилі Сократа, піддавати думки скептицизму, як Піррон, розуміти Канта й розрізняти відтінки рожевих лінз, крізь які ми дивимося на світ. А ще довідаєтеся про погляди К’єрке-гора й Дарвіна, Камю й Маркса та як праці Ніцше «схвалив» Третій Райх, а Алан Тюрінг винайшов тест для штучного інтелекту. І все це написано простою мовою, із прикладами й історіями. Книжка розважить, заповнить прогалини у знаннях, а також надихне думати, сперечатися, піддавати сумнівам і ставити багато запитань.
Кіштайні Н. Коротка історія економіки / Найл Кіштайні ; пер. з англ. Андрія Калинюка. – 3-тє вид. – Київ : Наш Формат, 2024. – 256 с.: іл.
«А яку одну книжку прочитати, щоб тямити в економіці й не плутати ідеї Сміта з ідеями Кейнса чи Мінскі? І щоб не почуватися дурнем у середовищі людей, які читають класичні праці та розуміються на економічних теоріях?» Якщо ви хоч раз думали про таке, то це видання для вас. Ця книжка заощадить вам гроші, підніме самооцінку й розповість історію економіки від античності до сучасності. А ще – змінить ставлення до економіки та просто розважить. Так, простішу і дотепнішу історію економіки годі й знайти. Ви дізнаєтеся, чому економіка – це питання життя і смерті, як вивчення цієї науки може змінити світ на краще, чому давніх філософів і сучасних людей хвилюють ті самі питання та як економіст Елвін Рот уможливив вигідний обмін нирками. А також зможете чітко відрізнити погляди Маркса від ідей Гаєка, обережний капіталізм від безрозсудного та довідаєтеся, чому економічні знання потрібні всім, а не тільки фахівцям.
Кристал Д. Короткі історії про мову / Девід Крістал ; пер. з англ. Зорини Тіммерман. – Київ : Наш Формат, 2025. – 280 с.
Скільки у світі мов? Чому жестова мова передає не окремі слова, а цілі значення? Як діти формують власний мовний всесвіт? Чи змінює інтернет наше спілкування? Девід Кристал із легкістю дослідника й захватом дитини проводить читачам екскурс у минуле, теперішнє та майбутнє мов. Ви дізнаєтеся, чому реперам потрібно знати правопис, як акцент сприяє виживанню, чому Йода розмовляє в такій незвичайній манері, а діалекти – це щось більше, ніж просто «гірша» версія літературної мови. Автор поєднує наукову точність і жвавий стиль, пояснює на історіях, схемах та легко викладених фактах. Чимало прикладів спеціально адаптовано під українську мову. Усе це допомагає поглянути на мову не як на суху теорію, а як на незбагненний живий організм.
Махун С. Полководці Середньовіччя та Нового часу. Від Вільгельма Завойовника до Петра Дорошенка / Сергій Махун. – Київ : Віхола, 2024. – 352 с.
Видатні полководці та воєначальники – невіддільна складова світової історії та історичної пам’яті людства. Ця книжка присвячена найвизначнішим полководцям Середньовіччя та початку Нового часу. Ярослав Мудрий та Володимир Мономах, Данило Галицький і Костянтин Іванович Острозький, Петро Сагайдачний та Богдан Хмельницький. Через яскраві долі, гучні перемоги й не менш гучні поразки цих звитяжців автор показує строкату панораму не тільки військової, а й політичної, економічної, соціальної та культурної частини еволюції людства.
Мошенський С. Капіталізм і бізнес. Уроки економічної історії України / Сергій Мошенський. – Київ : Креативна агенція «Артіль», 2024. – 768 с.
Як визначає минуле української економіки її сучасний стан? Коли в Україні виник капіталізм і якими були його перші форми? Чи мав майбутнє наш капіталізм у часи свого розквіту на початку XX століття? Яким було значення для розвитку капіталізму мережі комунікацій – від кав’ярень до телеграфу, цього «Інтернету Вікторіанської епохи»? Цим питанням присвячена нова книга Сергія Мошенського «Капіталізм і бізнес. Уроки економічної історії України», в якій детально розглянуто особливості становлення капіталізму в основних економічних центрах України – Києві, Львові, Одесі, Харкові.
Харук А. Летунство в одностроях. Військова і воєнізована авіація України (1991-2021) / Андрій Харук. – Київ : Віхола, 2025. – 224 с.
На початку 1990-х Україна мала третій у світі за чисельністю (після США та рф) парк стратегічної авіації. Але вже в березні 2014 року в Повітряних силах залишалося тільки три льотчики з кваліфікацією «снайпер». У своїй новій книжці Андрій Харук детально описує тернистий шлях формування української військової та воєнізованої авіації з моменту здобуття незалежності й до початку повномасштабного вторгнення. Він розповідає, як змінювалася з роками структура та склад нашої авіації, як модернізували літальні апарати і як українському летунству вдавалося забезпечувати перевагу над противником у зоні АТО.
Фея О. Пригоди фізичних законів / Олег Фея – Київ : Темпора, 2025. – 544 с.
Від спостереження за зоряним небом до квантової заплутаності, від першого телескопа до Великого адронного колайдера, від античних мислителів до Нобелівських лауреатів останніх десятиліть Олег Фея розповідає історію фізичних дослідів, відкриттів і законів. Пише про те, як найвидатніші фізики змагалися між собою, додали перешкоди та рухали історію, і переконує: коли людству здається, що у фізиці майже все відкрито, це означає, що все тільки починається.
Залиште коментар