Шановні друзі!

Знайомтесь з книжками, які бібліотека отримала від Українського інституту книги за результатами конкурсу культурно-мистецьких проєктів 2024 року.

 

Береза Р. Билиці Карпатського краю / Роман Береза. – Львів : Література та мистецтво, 2024. – 224 с.

Карпатський край, що віддавна вважався оазою переказів, легенд і билиць, постає у книзі як мальовничий куточок України, в якому досі живуть люди, наділені неймовірними можливостями, красою, силою і мужністю. Захопливі історії кохання, звитяги за щастя, містичні таємниці та несподівані відкриття, боротьба з підступністю і злом, яку ведуть персонажі оповідей, нерідко отримують неочікувану розв’язку. Познайомившись з героями билиць, поринувши в колорит їх-нього життя і побуту, посмакувавши багатством мови, кожен читач матиме непересічну нагоду переконатися в тому, яка барвиста, не-повторна і незнищенна культура українського народу.

 

 

 

 

 

Гуменюк Н. «Твоя навіки…» / Надія Гуменюк; худож.-оформлювач К. С. Дацюк. Фоліо, 2024. – 320 с. – (Великий роман).

Самі небеса благословили їхнє кохання – Діда Кушнірук і Михайло Чигрин змалечку були разом: у рідному селі, в Луцькій українській гімназії, у мріях і навіть у тюрмі, до якої їх запроторювали за український патріотизм. У в’язниці їх розділяла кам’яна стіна старовинного монастиря. Та ще страшнішою стала залізна завіса, по два боки якої вони опинилися. Діду відправили до одного з таборів ГУЛАГу. Михайлова дорога пролягла через країни Європи аж до Австралії. Він часто опинявся на межі життя і смерті, та куди б не закинула його доля, зберігав подарований Лідою на прощання золотий перстеник і її листи, що стали його оберегом. Вони в цій книжці – як свідчення високої вірності своєму коханню і своїй Вітчизні.

 

 

 

 

 

Кононенко Є Нескінчені розмови. Есе. – Львів : Вид-во Анетти Антоненко, – 2024. – 152 с.

Ідея цієї книжки народилася в Євгенії Кононенко, письменниці і дослідниці культури, після прочитання «Приватної книгозбірні» Борхеса, де висловлені думки великого мислителя про найславетніші літературні шедеври. Це видання така ж маленька бібліотека, що стала келією для письменниці, яка перечитує знакові книжки і пише про них, як про своє життя біженки у Франції. І свою культурну ідентичність. І культуру як нескінчену розмову, яка уривається, проектуючи на сучасні реалії рядки поезії Лесі Українки, коли від одного слова розкрилася в душі труна: «Мої друзі не витримують напруги діалогу, і протягом другого року війни я потрапляю у простір тих розмов, коли співрозмовник перебиває, уриває фразу, якщо в ній посягають на його світогляд. У просторі небажання йти до кінця. У просторі героїчної омани й боягузтва. У просторі бажання ідеалізувати своїх і демонізувати всіх без винятку чужих». Видання містить ілюстрації знакових літературних місць, які відкрила для себе авторка.

 

 

 

 

Кручик Ігор. Інтелігенти під бомбами і ракетами / Ігор Кручик. – Київ : Саміт-Книга, 2024. – 80 с.

Як поводяться культурні, освічені люди під час війни? Ті, хто не вміє воювати, але й не хоче тікати, боятися, тремтіти? Київ весь воєнний час протягом 2022-2023 рр. залишався культурною столицею України: театральною, художньою, музичною, видавничою. На війні не зникла необхідність читати книжки, ходити в театри й на вернісажі. Україна відстоює, крім іншого наші цінності, серед яких культура – чи не найголовніша. Автор спостерігав за подіями і людьми – і намагався їх зрозуміти і зафіксувати.

 

 

 

 

 

Лотоцька Є. Жінка роду мого / Єва Лотоцька. – Брустури : Дискурсус, 2024. – 288 с.

Студентка Дарина Гаєвська досліджує власний родовід, розглядаючи старі фото й слухаючи історії про життя прабабці Ганни. Роман «Жінка роду мого» – сага про життя чотирьох поколінь на тлі історичних подій в Україні, що охоплюють 1928 – 2023 роки. Наша історія рухається по спіралі : ті ж вороги, що відібрали юність і свободу Ганни століття тому, розпочали широкомасштабну війну тепер, коли Дарина насолоджується студентськими роками. Зрештою, навіть відносно спокійне життя Дарининих бабусі й мами лише напозір благодатне, бо бути українцями під совєтською окупацією непросто, часом небезпечно. Оберіг роду – сорочка, яку Ганна вишила в ГУЛАГу, – це символ мрії про волю і повернення додому.

 

 

 

 

 

Силкін Є Стратегія протистояння / Євген Силкін. – Київ : Саміт-Книга, 2024. – 232 с.

Згадуючи про минуле, ми дбаємо й про майбутнє. Ми пишемо потужну сучасну літературу з військової тематики, яка буде вивчатися у наступних поколіннях. Ці розповіді фіксують події разом із переживаннями та історіями очевидців, їхніми емоціями і долями. Зокрема, у цій книзі головною метою є формування й дослідження всієї правди про початок великої війни, бо трактування історії у кожного своє, а правда для всіх – одна. Невигадані історії, що побудовані на реальних подіях з реальними людьми, ретельно зібрані колективом однодумців, до якого увійшли Олександр Суков, Сергій Глушко, Богдана Дереш, Ірина Серебрянська, Світлана Борисова та Вадим Мисник.

 

 

 

 

 

Сторчак В. Лютий. Роман. – Львів : Вид-во Анетти Антоненко,2024. – 188 с.

Це роман – прощання, зворотний відлік до точки неповернення. Нас усе ще об’єднує те, що було до 24 лютого. Попри те, що прощання з тим світом неминуче. Це роман-маніфест героїв проти ідеологічності як такої, проти нав’язливості будь-якої ідеології суспільству і кожному зокрема. Дійсність оголює справжні цінності і знімає маски. Автор зображує суперечливі почуття і вчинки героїв, один з яких має межовий розлад особистості, і закрадаються сумніви, наскільки адекватно тепер можемо говорити і, тим паче, писати про війну. Про втрачене назавжди, вже без жодних ілюзій. Але це світ, який варто було б запам’ятати, двері в той світ зачинилися назавжди. Свою історію стримано пише ексвійськовий і психолог, і хай нема в його словах надлюдського саспенсу війни, та проникливо виписана повсякденна реальність, будні життя киян перед вторгненням зла. Більшість людей за повсякденністю не бачать цінності власного життя, кожного прожитого дня і світу навколо, історії вулиці, дому. А в цій круговерті вирує таке безмежне життя, що жодна війна не спроможна його спинити. І життєствердність почуттів відгукується в уяві: зима тривоги нашої не може тривати вічно.

 

 

 

Прудкий шмугляр : історичний роман / О. О. Клименко – Тернопіль : Видавництво Богдан, 2024. – 560 с. : іл.

У романі розкрито маловідомі факти протиборства спеціальних на українських теренах, коли людство опинилося на краю прірви – напередодні вибуху Першої світової війни. Перед очима читача постає галерея розвідників і контррозвідників обох сторін протистояння, а також промайнуть колоритні постаті пройдисвітів й авантюристів, без котрих життя будь-якого суспільства було б неповним. Роман насичений карколомними сюжетними ходами, смертельним ризиком персонажів, їх благородством і цинізмом, гострими інтригами, злом та підлістю, які супроводжують хід історичних подій. Деякі імена автор змінив, а деякі залишив у їх історичній достовірності.

 

 

 

 

 

Лис В. Чорнокнижник і дзвонар : роман / Володимир Лис; худож.-оформлювач К. Дацюк. – Харків : Фоліо, 2024. – 448 с. – (Великий роман).

Змальовуючи події XIV ст., роман «Чорнокнижник і дзвонар» занурює в атмосферу української минувшини, де нашим співвітчизникам доводиться долати війну, чуму та інші лиха, але водночас апелює до сучасних подій і реалій. Спостерігаючи за карколомними перипетіями життя його героїв – історичних осіб і вигаданих персонажів, читачі мають змогу поміркувати над вічними цінностями, актуальними й у сьогоденні. Автор ставить своїх героїв перед складними дилемами, змушуючи й нас замислитися над проблемою морального вибору та її наслідків і тим, що ж насправді є вирішальним у долі людини Боже провидіння, збіг обставин, чиїсь дії чи її власні вчинки.

 

 

 

 

 

Погляд Медузи. Маленька книга пітьми. Роман. – Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2024. – 196 с.

У грецьких міфах Медуза – невинна жертва насильства, яку боги перетворили на чудовисько й заслали на край світу. Кожен, хто бачив її, одразу ж від жаху перетворювався на камінь. Однак можна залишатися живим зовні, але заціпеніти всередині. Роман Любка Дереша «Погляд Медузи» – це багатоголоса історія про травму війни, від якої кам’яніють розум і серце, і про мандрівку до віддалених берегів несвідомого, де живе та зранена частина нас, яку ми самі вигнали поза очі. Осінь 2022-го, Україна в блекауті. Темрява, сирени й обстріли з боку Росії. І дзвінок із поганими новинами про Славка, який від літа на фронті. Дзвінок, що змінить життя усіх Славкових друзів, відкриваючи крок за кроком приховані почуття, зіштовхуючи кожного із пітьмою всередині: страхом, болем, провиною, відчуженістю. «Погляд Медузи» – багатовимірний «роман зі свідомістю» про пошуки світла у час, коли його єдиним джерелом залишаємось ми самі.