Шановні друзі!
Знайомимо вас з деякими книжками, які надійшли до відділів бібліотеки у березні 2025 року, в рамках реалізації Обласної комплексної програми «Культура Одещини». Книги присвячені українській культурі – музиці, театру, постатям, явищам, костюму, пісням, стилям…
Башняк Л. Ой, у лузі червона калина. / Леся Башняк. – Київ: Саміт-Книга, 2024 – 120 с.
Книга «Ой, у лузі червона калина» відкриває перед нами пласт творчості Українських січових стрільців та їх роль у формуванні української культури на початку XX століття. Авторка висвітлює творчу діяльність Легіону УСС, яка охоплює літературну та музичну творчість, образотворче мистецтво, стрілецький театр. Книга розкриває, як культурна спадщина Українських січових стрільців вплинула на формування національної ідентичності українців, сприяла духовному піднесенню в непрості історичні часи та стала символом сучасної боротьби за незалежність України.
Васіна З. Вбрання Гетьманщини / Зінаїда Васіна. – Київ : Мистецтво, 2024. – 112 с.: іл.
Однією з найяскравіших сторінок українського історичного костюма в контексті розкриття теми формування національних його ознак є період Гетьманщини (Козаччини). Напрацьовані роками матеріали склали цілісну концепцію даного дослідження, автором якого є відома українська художниця Зінаїда Васіна, членкиня НСХУ, художниця-етнограф, науковиця, дослідниця українського історичного вбрання. Авторка презентує реконструкції одягу’ доби бароко, представляючи читачеві наукове обґрунтування теми, розгорнуті ілюстрації вбрання різних соціальних верств тогочасного суспільства України. Комплексна подача матеріалу уможливлює все об’ємне сприйняття цієї важливої теми всіма віковими категоріями нашого суспільства. Інформація, представлена у книжні, буде корисною для популяризації козацького бароко в усіх сферах культурної діяльності українського соціуму. Це відкриває можливості у формуванні нових напрямів в індустрії моли, може бути додатковим матеріалом для поглиблення подальших наукових знань з історичного костюма для художників, дизайнерів, ювелірів, має стимулювати освітницький процес серед молодого покоління українців. Тема вбрання Гетьманщини з усім багатством і розмаїттям матеріалів, орнаментики, прикрас буде цікава і зарубіжним дослідникам, які так уважно почали вивчати нашу історію, таку для них маловідому. Видання сприятиме всебічній популяризації української оригінальної історії костюма, якій немає аналогів у світі.
Владимирська, Г. Таємні історії картин / Ганна Владимирська ; іл. Віктора Кононенко. – Київ : Мистецтво, 2024. – 112с.
Допитливий світ дітей та таємничий світ мистецтва – два світи, які поєдналися у цій книжці. У кожного з цих світів свої власні закони, особливості та мова. Це видання – розповідь про український живопис і графіку для дітей. Автор виразно та цікаво впливає на дитячу уяву та веде юного читача по лабіринтах прекрасного.
Гадз П. І. «Червону троянду» дарую я вам : До 100-річчя з дня народження Анатолія Горчинського / Гадз П. І., Маслій М. М. – Чернівці: Букрек, 2024. – 400 с.: іл.
Книга Петра Гадза та Михайла Маслія «Червону троянду» дарую я вам» ¬ це перше видання про видатного композитора, співака (баритона), театрального режисера, поета, автора понад 350 пісень, народного артиста України Анатолія Аркадійовича Горчинського та його внесок у розвиток українського пісенного та театрального мистецтва. У книзі показано, як син «ворога народу» з Господнім талантом, який зростав у зросійщеному Фастові, пройшов лихоліття Другої світової війни, навчався в російськомовному Києві, але зумів залишитися істинним українцем і прислужитися українському мистецтву. Разом з нашим героєм зануримося в історію українських театрів Львова, Хмельницького, Рівного, Тернополя, де Анатолій Горчинський був режисером і головним режисером. Розгорнемо невідомі раніше театральні та пісенні сторінки життя Маестро, який мав два таланти – театральний і музичний. Окремо вникнемо у розвиток українського телебачення, радіо, звукозапису, захисту авторських прав, департизації театрів, у листи і листування з автором вічних творів. Найвідоміші митці, поети, режисери, актори і виконавці розкажуть про співпрацю, теплу дружбу, наставництво Анатолія Горчинського і поділяться історіями створення ним найвідоміших пісень.
Горак Р. Леся Кривицька : 3 історії українського театру / Роман Горак. – Львів : «Видавництво Апріорі», 2024. – 408 с.
Ця розповідь не лише про життя однієї з найвизначніших українських актрис – Лесі Кривицької з історичного Чигирина, яка з театром Миколи Садовського емігрувала в Західну Україну, а й про гірку емігрантську долю актора взагалі й долю галицького актора з покоління Івана Рубчака, Йосипа Стадника, Володимира Блавацького, зокрема, а також про час, в я кому їм довелося жити підрізними окупаційними режимами й бутті вірними своєму покликанню.
Горбачев Д. Стилі українського мистецтва ХХ століття : ар-нуво, ар-деко, авангард / Горбачев Дмитро, Магдиш Ірина, Тараненко Андрій; упоряд. Галини Глодзь, передмова Наталії Кривди. – Київ, 2024. – 272 с.
Проект «Стилі українського мистецтва» це знайомство з постатями, явищами та ідеями, центральними для української культури першої половини ХХ століття. Книжка розглядає три стилі, що тоді домінували в мистецтві у їхній тяглости і взаємодії. Вона пропонує поглянути на митців і їхні твори в історичному контексті.
Гуцал В. Музичні і «не музичні» вібрації / Віктор Гуцал. – Київ : Саміт-Книга, 2024. – 208 с.
Дві ювілейні дати відзначаються 2024 року; 55-річчя Національного академічного оркестру народних інструментів України та 80-річчя Віктора Гуцала – керівника і головного диригента НАОНІ. Автор ділиться власним поглядом на історію утвердження національної ідеї в українській культурі через розвиток народно-інструментальної музики роллю НАОНІ в духовному збагаченні людини. Книга має значну виховну та освітню цінність.
Запольська І. Таємний путівник глядача. Мандрівка в історію українського театру / Запольська І., Вздульська В. : іл. Катерини Ковальової. – Київ : Портал, 2024. – 72 с.
Дитинство ¬ найкращий час для знайомства з театром. Адже цей вид мистецтва, як мало який інший, пропонує простір для грайливості й інтерактивності, а водночас нагадує про важливість базових правил взаємодії з іншими людьми. «Таємний путівник глядача» пропонує юним читачам мандрівку в дивовижний світ театру, розповідаючи про його розмаїті форми, базові принципи й видатних діячів. Авторки придивляються до історії театру від античних драм до «Березолю», від церковних театралізованих дійств до сучасних імпровізаційних вистав – і в усіх цих проявах знаходять спільне : людське тяжіння до гри й задоволення, яке ми від неї отримуємо.
Макаревич М. Музична Україна. 12 українських композиторів ХХ – ХХІ ст. / Мирослава Макаревич ; худож. Т. Животкова. – Київ : Агенція «ІРІО», 2024. – 60 с.: іл.
Ілюстроване видання про видатних вітчизняних композиторів ХХ – ХХІ ст. та їхні музичні шедеври. У книзі розповідається про 12 українських композиторів, чия творчість увійшла до скарбниці всесвітньої музичної спадщини. Представлено цікаві факти біографії композиторів та інформацію про перлини української класичної музики у виконанні найкращих українських музикантів, зокрема, скрипальки Богдани Півненко, Національного ансамблю солістів «Київська камерата», академічного камерного хору «Київ» з QR-кодами на записи в YouTubе.
Залиште коментар