21 травня 2018 року Одеська ОУНБ ім. М. Грушевського прийняла естафету книжкової виставки «Читай зі смаком», яка цього року подорожує всією Україною у межах реалізації проекту Молодіжної секції УБА «Display-кросинг».

Метою таких виставок є орієнтація читачів у книжковому потоці, формування інтересу до книги через смакове і асоціативне сприйняття прочитаного та заохочення натхненно читати!

Протягом тижня щиро запрошуємо всіх і кожного до літературного фуршету на дегустацію смаколиків з книжкового меню. З наповнювачами з морозива, ванілі, кориці…

Пірнаємо без роздумів та занурюємось до самісіньких глибин!

Щоб охопити виставку повністю, оператору довелось влізти на стіл

 

 

«Смак морозива» – солодкі спогади з дитинства, абсолютний оптимізм, безтурботність і відчуття безмірного й нескінченого щастя – тепло і радість спекотних сподівань та неймовірних пригод.

 

Пригоди – це захоплюючі подорожі, несподівані події, сміливі подвиги та головні звершення в житті. Літературні герої пригодницьких книг завжди сміливі, сильні, невтомні, які прагнуть відкрити нове, змінити життя. Вони захоплюють своїм прикладом, їм хочеться наслідувати, шукати і знайти. Англійська література ХVIII і ХІХ століть подарувала читачам жанр пригодницького роману. А першими були Даніель Дефо і Вальтер Скотт.

«Робінзон Крузо» найзнаменитіший роман Даніеля Дефо, автора понад 350 творів. Дивовижні пригоди моряка із Йорка дивують з перших сторінок роману. 1659 року він відплив із Бразилії до берегів Африки. Однак корабель потрапив у шторм та  з усієї команди пощастило тільки Робінзону Крузо. Моряк опинився на безлюдному острові на довгі 28 років і його чекали несподівані відкриття…

Даніель Дефо своєю творчістю вплинув на багатьох авторів. Джонатан Свіфт створює «Мандри Лемюеля Гулівера», а Роберт Стівенсон «Острів скарбів». Роман Стівенсона – це інтригуюча розповідь про експедицію, яка подалася на кораблі шукати скарб, захований колись на одному з віддалених островів Тихого океану. Мандрівники зазнали чимало небезпечних пригод. Роберт Стівенсон і сам багато подорожував, довго жив на островах Тихого океану. Письменник мав надзвичайну здібність вигадувати цікаві та заплутані сюжети, сповнені таємниць і загадок.

 Не кожним письменником так зачитувалися свого часу, як романами англійського письменника Вальтера Скотта. Його твори перекладені на всі європейські мови, вони видавалися, й перевидавалися незліченну кількість разів. У літературному доробку письменника двадцять вісім романів – «Веверлі», «Айвенго», «Пуритани», «Роб Рой»…

Роман Вальтера Скотта «Квентін Дорвард» змальовує середньовічну Францію, протистояння між королем Людовиком ХІ та його васалом Карлом Сміливим, герцогом Бургундським. Автор передає дух феодальних часів через велику галерею образів, головним героєм серед яких є відважний воїн, дворянин Квентін Дорвард. Високі почуття, подвиги заради дами серця та країни відбуваються на тлі інтриг, зрад і підступів, де людське життя стає розмінною монетою.

Найвідоміший роман Александра Дюма «Три мушкетери» набув неймовірної популярності у багатьох поколінь читачів, а йго герої і сьогодні хвилюють нас своїми хоробрими серцями і благородними вчинками. Легендарна четвірка сміливців – палкий гасконець д’Артаньян, гордий і витончений Атос, хитромудрий красень Араміс і простодушний добряк Портос потрапляють у вир незчисленних інтриг і любовних пригод при дворі французького короля Людовіка ХІІІ, де на кожному кроці на них чекає небезпека. Та хоч які перешкоди і несподіванки з’являлися на їхньому шляху, вони неодмінно ставали переможцями, бо всюди і завжди залишалися вірними девізу – «Один за всіх і всі за одного».

Знаменитий автор «Трьох мушкетерів» відшукав колись в поліцейських архівах Парижа історію одного юнака, який через донос заздрісника опинився у в’язниці і зумів через багато років помститися винним. Цей справжній випадок ліг в основу найвідомішого в світі пригодницького роману «Граф Монте-Крісто». Молодий моряк Едмон Дантес вважав себе щасливчиком, але через перешкоди на довгих 14 років став в’язнем замку Іф. Читача чекають неймовірні події, захоплюючі повороти сюжету, сміх і сльози, любов і зрада …

 Англійську літературу XIX століття представляє англійський письменник Чарльз Діккенс. Він став знаменитим з появою свого першого роману «Посмертні записки Піквікського клубу», який він написав 21-річним юнаком. Літературний успіх надихнув молодого письменника на більш плідну працю І згодом з’явився роман «Пригоди Олівера Твіста» Це була розповідь про хлопчика, якого доля кинула напризволяще. Олівера переслідували родичі, які мріяли скористатися його чималою спадщиною. Та завдяки дивному збігу обставин, після багатьох пригод і поневірянь, Олівер Твіст стає заможним юним джентльменом. Він знаходить щастя, «яке тільки можливе у цьому повному мінливості світі».  

А зачинателем жанру історико-пригодницького роману в українській літературі став Михайло Старицький. На сторінках романів «Молодість Мазепи» і «Руїна» оживають картини далекого минулого, важливі сторінки історії. Головний герой дилогії – майбутній гетьман Лівобережної України Іван Мазепа. Романтична любовна інтрига, захоплюючий сюжет разом із своєрідною мовною тканиною, інкрустованою ніжно-співучим українським словом, створюють для читача неповторну атмосферу чарів старовини і романтики…

Юрій Мушкетик – відомий майстер сучасної української прози, автор багатьох повістей та романів, серед яких є твори, присвячені історії України» «Жовтий цвіт кульбаби», «Яса», «На брата брат»…

Роман «Гетьманський скарб» розповідає про пошук легендарного скарбу наказного гетьмана Павла Полуботка. Події роману показані очима молодого козака Івана Сулими, закоханого в Улясю — дочку гетьмана Івана Скоропадського. Палке кохання, таємні та випадкові зустрічі, страждання, сльози — і все це на тлі політичної боротьби українського народу в ХVІІІ столітті, підступів, зрад і пошуку головного скарбу — духовного. Найбільший, справжній скарб гетьмана Полуботка, який він заповів усім нам – Україна.

З романами одеської письменниці і сценариста Ірини Лобусової  – «Короли Молдаванки», «Дьяволы з Люстдорфской дороги», «Королевы Привоза», «Букет из Оперного Театра» – ми здійснимо подорож повну пригод і таємниць до Одеси минулого століття. Перед нами оживають король Молдаванки Мішка Япончик, письменники Юрій Олеша і Валентин Катаєв, кіноактриса Віра Холодна … Ми пройдемося між торговими рядами знаменитого одеського «Привозу», заглянемо на кінофабрику «Мирограф», потрапимо на магічну виставу у цирку і відвідаємо театр «Гротеск» …

Читаючи пригодницькі романи, можна дізнатися не тільки багато цікавих історичних фактів, а й повсякденне життя в різні епохи. Які були традиції і які були модні тенденції в країнах світу.

«Анжеліка і Версаль» – один з всесвітньо відомих романів Анн і Серж Голон про пригоди Анжеліки, яка підкорила серця мільйонів читачів різного віку. Життя Парижа епохи правління Людовика XIV, історичні особистості, бали в Версалі і королівське полювання, і звичайно ж французька придворна мода. А що ж таке «мода»?

Як і обіцяли, перші 10 відвідувачів отримали морозиво…

 

Наші відвідувачі – учні старших класів ЗОШ № 58

 

 

«Смак ванілі» – вишуканість, аристократизм, спокуса, недосяжність й неосяжність – це модний вирок, це виклик моді!

Історія моди майже так само стара, як і історія костюма. Про це вам розкажуть Людмила Кібалова, Ольга Гербенова і Мілена Ламарова на сторінках своєї книги «Ілюстрована енциклопедія моди». Перша частина книги охоплює період розвитку костюма від IV тисячоліття до вісімдесятих років XX століття, друга частина становить докладний перелік окремих частин одягу, модних доповнень до неї, зачісок…Текст доповнений репродукціями з творів відомих майстрів живопису і скульптури, за якими ми можемо простежити зміни моди.

Унікальна праця Макса Тільке і Вольфганга Бруна «Історія костюма від давнини до Нового часу» побачила світ у 1941 році і нині є бібліографічною рідкістю. Питання моди, стилю і вибору одягу в тій чи іншій мірі цікавлять кожну людину. Костюм людини – це його образ, його життєвий стиль. В книзі більше п’яти тисяч ілюстрацій, які перенесуть вас в прекрасний світ минулих епох і надихнуть непомітною красою повсякденного життя.

Фундаментальному дослідженню «Нариси з історії костюмів» автор Костянтин Кірьякович Стамеров, що народився в 1904 році в Одесі, присвятив усе життя. 25 років працював над книжкою народний художник України Микола Грох. Він створив до видання чорно-білі та кольорові ілюстрації. Книга становить короткий систематизований і узагальнений огляд історії костюмів народів світу від найдавніших часів до початку XX ст. Використовуючи багатий іконографічний матеріал, спеціалізовану вітчизняну і зарубіжну літературу, Костянтин Кірьякович Стамеров відтворив картину історичного розвитку костюмів як невід’ємної частини матеріальної культури людства. Автор не лише подав загальні відомості про костюми різних народів, а й познайомив з основними силуетами, особливостями крою, тканинами, головними уборами, зачісками, прикрасами й різноманітними складовими костюма на кожному етапі його розвитку.

Нащадків смішать, як правило, найсерйозніші ідеї предків. Нескінченна зміна уявлень про красу приводила до комічних результатів. Книга «Минуле і моди» Наталії Юріївни Рєзанової, одеського автора книг з історії моди, критика і публіциста, показує гумористичні сторінки історії моди за допомогою трьох тисяч гротескних малюнків художників всіх часів і народів, багато з яких забуті і відтворюються вперше.

Де створюється мода? Кожен вигукне – “В Парижі!”. Протягом століть багато міст і країн претендували на керівну роль в питаннях смаку. Італія, Іспанія, Англія були етапами моди до Парижу. Вживання словосполучення «вдягатися за модою» походить з XVII століття, коли французька придворна мода стала зразком для всіх європейських країн.

На сторінках роману Александра Дюма «Три мушкетери» д’Артаньян в приймальні пана де Тревіля зустрічає рослого королівського мушкетера в незвичайному костюмі, який привертав до себе увагу. Портос був одягнений не в формений мундир, носіння якого не вважалося обов’язковим в ті часи, а в світло-блакитний камзол, поверх якого красувалася розкішна перев’язь шита золотом. Довгий плащ з червоного оксамиту вільно спадав з його плечей, даючи змогу тільки попереду розгледіти розкішну перев’язь, на якій висіла велетенського розміру шпага. Мушкетери захоплено милувалися з загаптованої золотом перев’язі, і особливо д’Артаньян.

«-А що ж ви хотіли, – казав мушкетер, – така тепер мода. Це, звичайно, страшенно дорого, я й сам розумію, але модно …».

Королева Франції Марія-Антуанетта, героїня багатьох історичних романів, була наймоднішою жінкою в Європі. Вона ніколи не одягала двічі одне й те саме  плаття, три рази на день міняла свої наряди, щотижня їй робили нову зачіску. Справжньою законодавицею моди була модистка Марії-Антуанетти Роза Бертен. Саме їй приписують крилату фразу – «Нове – добре забуте старе», яка виражає сутність моди.

У XVIII столітті виникла друга столиця європейської моди – Лондон. В той час з’явилися вишукано одягнені молоді люди – денді. Слово «денді» до сих пір зберігає нез’ясовний відтінок таємничого шарму, а самі денді бачаться нам ексцентричними естетами, творцями геніальних примх. Саме денді ввели в моду білосніжні сорочки, краватки і жилети, які вони міняли кілька разів на день.

Але кого можна назвати сучасним денді? Як виник сучасний канон чоловічої елегантності? Навіщо денді виводили на прогулянку черепашок? Про ці серйозні, а часом і забавні речі Ви дізнаєтеся, прочитавши книгу Ольги Вайнштейн «Денді». Серед головних героїв книги – знаменитий британський денді Джордж Браммелл, французькі щиглі граф д’Орсе, Барбе д’Оревільі і Шарль Бодлер, декаденти Оскар Уайльд і граф Робер де Монтеск’є. Англійські клуби, джентльменські розіграші, світські прийоми…

У комедії Михайла Старицького «За двома зайцями» Свирид Петрович Голохвостий так описує свій костюм – «От, возьмем, примєром, бруки: трубою стоять, как вилиті, чисто аглицький хвисон! А чаво-нибудь не додай, і вже хвизиномії не імєють! Або вот жильотка, – здайоться-кажеться, пустяк, а хитра штука: только немножко не потрап, і мода не та, уже й симпатії нєту. Я вже не говору про піньжак, потому што піньжак – ето первая хворма: как только хворми нєту, так і нікоторого шику! А от даже шляпа, на што уже шляпа, а как она, значить, при галавє, так і на типе парад!…»

Національний, історичний костюм – це образ народу, виразний документ епохи. Тема дослідження процесів та умов формування українського національного вбрання, як найвиразнішої складової етнокультурного явища, має пріоритетне значення у вивчені української культури.

Відома українська художниця Васіна Зінаїда Олександрівна багато років присвятила науковому дослідженню історії зародження, формування і розвитку українського народного одягу. ЇЇ двотомна праця «Український літопис вбрання» охоплює період понад тисяч років і є унікальним поєднанням науково-художніх досліджень історії одягу племен і народів, які проживали на теренах сучасної України з доби пізнього палеоліту до початку ХХ століття. Автор у яскравих художніх образах відтворила комплекси вбрання усіх верств населення: духівництва, козацтва, дворянства, а також міщан, городян та селян різних регіонів України. Акцентуючи увагу на розмаїтості одягу, що увібрав у себе багатотисячолітній розвиток духовної та матеріальної культури народу, автор розкриває процеси формування українського костюма.

«Традиційне вбрання українців. Лісостеп. Степ» відомого етнолога Оксани Юліївни Косміної – це перше видання, що розкриває поетичний образ українських строїв лісостепового регіону в усьому їх варіативному розмаїтті.

Український національний одяг є яскравим, візуально фіксованим проявом самобутності нашої культури і становить один з найбільш рухомих її видів. Сучасному читачеві буде цікаво дізнатися, що носили наші бабусі й дідусі, яких канонів краси вони дотримувалися. Ілюстративна добірка видання представлятиме традиційні комплекси, деталі вбрання та аксесуари автентичного одягу Лісостепу з приватних і музейних колекцій України. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю.

 «Традиційне вбрання українців. Полісся. Карпати» Оксани Юліївни Косміної продовжує знайомити читача з українським народним одягом і присвячена регіонам Полісся та Карпат. Строкате вбрання бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців та поліщуків ще до початку ХХ століття зберігало архаїчні риси. Завдяки унікальним зйомкам автентичного вбрання, зробленим у 22 музеях України та приватних колекціях, ми маємо змогу детально ознайомитись з елементами народних строїв, головними уборами, взуттям, прикрасами, аксесуарами, оцінити колористику вбрання та багатство декору.

Створення свого власного модного гардеробу може стати хвилюючою і вдячною пригодою і в цьому допоможе книжкове видання «Висока мода – секрети дизайну». А вибрати свій стиль в одязі допоможе Беатрікс Ізабель Лід в книзі для чоловіків і жінок «Твій стиль». Звичайно, всім знайомий такий феномен: ви приміряєте нову блузку або сорочку і раптово покращали, незважаючи на те, що сьогодні ви явно не в формі. Або навпаки: ви відчуваєте себе прекрасно, це відразу видно – і раптом вам стає незатишно в новій красивій речі. Не знаючи причини, ви інстинктивно відкидаєте її. Аналіз кольору і стилю дає ключ до розгадки цієї таємниці.

Таємниця стилю в одязі, модні віяння в мистецтві і літературі і бажання хоч трохи підняти таємничу завісу, що приховує майбутнє, завжди хвилювало людину в різні епохи розвитку цивілізацій.

Мода – завжди вишукано і несподівано

Парасолька, шляпа, намисто, рукавички…

Навіть директор бібліотеки не змогла подолати спокусу…

Дівчата, вони такі дівчата…

 

Насолодитеся «смаком кориці» книг, наповнених таємницями, що заворожують, дивують, хвилюють.

З давніх давнин світ схилявся перед пророками, ворожками, чаклунами, астрологами, тлумачами снів … У Стародавній Греції велике значення надавалося прогнозам знаменитого Дельфійського оракула. У Китаї та Індії передбачення і провісники були надзвичайно популярні. В Європі, в Середні віки, ворожінням займалися чарівники і чаклуни. Кожен королівський двір, кожна більш-менш важлива особа не тільки вірила в передбачення, але навіть мала власних придворних віщунів та астрологів.

У кожного народу є свої легенди і перекази, де головними героями виступають боги, добрі і злі чарівники, шляхетні й підступні воїни. Давньогрецька міфологія є одним із найяскравіших феноменів світової цивілізації. Такі легенди існували і у кельтських племен – войовничого народу, які заселяли в давнину Західну і Центральну Європу. Однією з найбільш знакових фігур в цих легендах був чарівник Мерлін. Офіційно це ім’я було вперше згадано в 1136 році валлійським кліриком Джеффрі Скоттом, який написав «Історію королів Британії».

«Міфи та легенди давньої України» Валерія Войтовича – захоплююча літературно-художня розповідь про дивовижний світ наших далеких пращурів, їхню високу духовність і єдність із Природою, рідною Землею. Пером і пензлем автор малює яскраві міфічні образи, які, незважаючи на усілякі перешкоди, пережили віки і дожили до наших днів. Це — Сварог, Перун, Дажбог, Лада, Купало, Коляда, Берегиня.., а ще — величезна кількість демонологічних персонажів.

Чарівники, феї, маги – герої багатьох літературних казок Шарля Перро, Ганса Крістіана Андерсена, Вільгельма Гауфа, Братів Грімм – «Попелюшка», «Спляча красуня», «Дикі Лебеді», «Карлик Ніс»… У 1900 році побачила світ книга американського письменника Лаймена Френка Баума «Чарівник країни Оз». А в 1939 році її переказав Олександр Волков під назвою «Чарівник Смарагдового міста».

Англійська письменниця Дж. К. Роулінг у 1997 – 2016 роки створила серію книг «Гаррі Поттер» з семи романів. Книги представляють собою хроніку пригод юного чарівника Гаррі Поттера, а також його друзів Рона Візлі і Герміони Грейнджер, що навчаються в школі чаклунства Хогвартс.

Елемент таємничості і магії використовували в своїх творах багато письменників світової літератури – Оноре де Бальзак, Микола Гоголь, Оскар Уайльд, Артур Конан Дойл, Джон Роналд Руел Толкін, Пауло Коельйо…

У 1831 році Оноре де Бальзак подарував світові твір «Шагренева шкіра». Історія молодої людини Рафаеля Валянтена не нова. Він вирішує, що його життя вичерпало себе з останньою програною монетою. Від самогубства героя рятують чари, які він і знаходить у шматку шагреневої шкіри, яка стане для нього талісманом…

У той же самий час Микола Васильович Гоголь створює свою фантастичну повість «Ніч перед Різдвом» з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Чарівна ніч перед Різдвом починається з фантастичної події. Із труби однієї з хат повалив чорний дим і разом із ним вилетіла верхи на мітлі відьма. Там, де вона пролітала, зірки зникали одна за одною. Незабаром відьма набрала їх повний рукав. Чорт, що також з’явився у нічному небі, обпікаючи руки, схопив місяця та й сховав його до кишені. І тому стало так темно, що нічого вже не можна було розгледіти. Навіть дорогу до шинку важко було знайти. Чого тільки не буває у святкову ніч! То ж і коваль Вакула мандрує з Диканьки до Петербургу верхи на чорті, щоб дістати для своєї коханої Оксани черевички, як у цариці…

«Портрет Доріана Грея» єдиний роман Оскара Вайльда, найвідоміший та найпопулярніший його твір. Вперше виданий 20 червня 1890 року. До відомого лондонського художника Безіла Холварда прийшов його старий приятель лорд Генрі Воттон, щоб подивитись на нову картину митця. На холсті зображен юнак неймовірной краси – Доріан Грей. Автор так описує нам Доріана: «Лорд Генрі дивився на Доріана, милуючись його ясними блакитними очима, золотистими кучерями, витонченим малюнком червоного рота. Цей юнак справді був напрочуд гарний, і щось у його особі відразу викликало довіру. У ньому відчувалася щирість і чистота юності..». Яку ж роль зіграє портрет в житті Доріана Грея…

Багато хто знає цього письменника виключно як творця Шерлока Холмса, чиї чудові детективні прозріння продовжують і зараз захоплювати і підкоряти читачів. Менше відомий Артур Конан Дойл як автор захоплюючих історій, в яких є загадка і таємничі явища.

«Перстень Тота» – Містер Джон Вансіттарт Сміт, член Лондонського королівського товариства, займався вивченням єгипетських старожитностей. Він кілька разів приїжджав до Парижа для вивчення наявних в Луврі чудових єгипетських колекцій. В свою останню поїздку Джон Вансіттарт Сміт був втягнутий в дуже дивну історію …

Відомо, що кожна книга має свою долю. Багато років плекав Джон Рональд Руел Толкієн своє величне дерево, трилогію «Володар Перснів». Після першого ж відання у 1954-1955 роках вона розійшлась по всьому світу, і світ став поділяється на тих, хто вже прочитав «Володаря Перснів», і тих, хто тільки збирається прочитати цю книгу.

Історія у трилогії відбувається в контексті історичних подій північно-західного Середзем’я. Задовго до початку роману, в 1600 році Другої епохи, Темний Володар Саурон викував Єдиний Перстень, щоб здобути владу над іншими перснями, які перебувають в руках вождів людей, ельфів та гномів..

В реальному житті ми теж очікуємо чуда. А це магія добрих слів та вчинків. І магічна сила оточуючої нас природи і чарівний світ рідної землі.

Театр – це теж магічне тяжіння.. А коли ще повна інтриг та палкого кохання історія…

 

Саме занурення у книжкові пригоди і є магія…

 

Приходьте, дегустуйте апетитні книжкові смаки та отримуйте насолоду від читання!

Не зволікайте ділиться своїми смаковими пристрастями – ми почастуємо вас справжніми ласощами!

 

До речі, щира подяка Тетяні Анатоліївні Бондарчук – нашій художниці, яка придумала і намалювала всі ці картинки!