Студенти «Університету третього віку» Приморського територіального центру приєдналися до лекції «Алла Горська: душа українського шістдесятництва» Ірини Нечиталюк, к. філол.н., доцента кафедри української літератури ОНУ імені І.І. Мечникова.
Подія невипадково відбулася 28 липня 2023 року 15.00 -17.00, в День української державності, в Одеській ОУНБ імені М. С. Грушевського.
Як завжди зазвичай зібралося чимало людей змішаної аудиторії, студентської молоді і ветеранів.
Серед поважних гостей були заслужений діяч культури України Тарас Максим’юк, відомий колекціонер україністики; Віктор Вербицький, громадський діяч і один з перших кураторів напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» «Університету третього віку» Приморського територіального центру;
Сергій Савченко – один з самих яскравих одеських нонконформистов, активний член «Одеської групи» художників і творчого об’єднання «Мамай» та інші.
Ірина Нечиталюк намалювала живий образ Алли Горської (1929-1970), художниці-монументалістки, правозахисниці, яскравої жінки.
Сергій Савченко розповів про феномен монументализму 60-80 років, до якого була прикута увага інтелектуалів світу.
Артефакти монументализму 60-80 років залишалися в Донецьку, Маріуполі та інших промислових центрах Сходу. Чи є щось там по сей день – зараз невідомо. Найвизначніші роботи Алли Горської: картини «Прип’ять», «Пором», «Абетка», «Хлiб», портрети Тараса Шевченка, Анатоля Петрицького, Василя Симоненка, малюнки «Автопортрет», «Мати», «Село», мозаїчні композиції в Донецьку та Краснодоні.
В основі художнього стилю Горської – традиції київської академічної школи, народне мистецтво, український авангард 1920-х. Але майже всі глядачі кажуть про пронизливість, яку відчувають дивлячись на її роботи. Мозаїки і вітражі Алли Горської розпізнають майже безпомилково за її неймовірною енергетикою.
Найближчими її друзями були Іван та Надія Світличні, Василь Стус, Славко Чорновіл, Євген Сверстюк, Панас Заліваха.
Що спонукало щасливу обдаровану дівчину з номенклатурної родини стати в контр позицію супротив свого клану? Питання зовсім не риторичне, на нього є відповідь.
Новітня Жанна Дарк українського народу почала вивчати українську мову тільки в 39 років свого 41 річного життя, за природою екстраверт, вона опинилася у центрі українських дисидентів, генерувала ідеї й мотивувала шістдесятників.
Не покладаючи рук, писала листи про замовчування катівень; не проходила мимо, коли бачила нелюдське ставлення й неповагу до людини.
Алла Горська потрапила «на олівець», знаходилася під наглядом КДБ і була вбита.
Книжкова виставка, яку підготовили в бібліотеці, надіслала до більш поглибленого знайомства зі славетною українкою.
Марія Фетісова.
Залиште коментар