Кайдашева сім’я – це класика, твір Івана Нечуя-Левицького, який вивчається за програмою в школі, переглядається за життя не раз в театрі, навіть, порівнюється з екранізацією.
Так, режисерці Наталці Ворожбіт належить варіант сучасної Кайдашевої сім’ї – “Спіймати Кайдаша”. Як не крути, уникнути яскравого вислову Григорія Сковороди про ловитву людини світом, не виходить.
Кайдашева сім’я, Кайдашиха й Кайдаш – це вже імена позивні для українця, що означають велику сім’ю з декількох поколінь, лайливу свекруху, гострих на язика невісток, конкуруючих братів й їхнього чоловіка-батька-свекра,
який полюбляє чарку, пісню, землю й так схожий на дерево – велетень, що висихає на подвір’ї, якби це не була груша (чоловік в дійсності потопає, незважаючи на піст щоп’ятниці, що його не зберіг).
Тільки біда й горе сприяють замислитися над справжнім сенсом життя й розкривають людські характери. Приходить на думку, що сучасні чоловіки Кадашевої сім’ї примирилися, вони пліч-о-пліч боронять Україну, а їхні жінки плетуть маскувальні сітки й в’яжуть шкарпетки, співають пісень, роблять тушонку й сухі борщі – все задля Перемоги.
Не розраховуючи на написання повноцінної рецензії – тільки репліки – все ж відмітимо блискучий колектив постанови, в якому режисер-постановник – В.Наумцев, заслужений артист України; художник-постановник – М.Вилкун, заслужений художник України; консультант з питань української культури – І.Дузь.
Серед акторів: Мотря – О.Бурлай-Пітерова, заслужена артистка України (вона ж є директоркою-художнім керівником театру); Параска – А.Люшина, заслужена артистка України й Г.Топоркова, заслужена артистка України; Палажка – В.Губська, заслужена артистка України та багато інших. Наприклад, дуже складно не пригадати окремо художника Миколу Вилкуна й начальника радіо цеху Василя Пінчука, більш відомого в Одесі як засновника «Музею звуку». Вистава просто була приречена на успіх завдяки колективу, де усі є зірками. Так, вистава є лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені І. Нечуй-Левицького. Й хоча вказано, що жанр вистави – це трагікомедія на 2 дії, трохи замислившись, приходимо до думки, що «Кайдашева сім’я» є епохальним твором, вона вічна як самі українці.
Марія Фетісова.
Залиште коментар