Щороку 31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я проводить Всесвітній день без тютюну, який в 2019 році проходитиме під гаслом «Тютюн і здоров’я легень». Щорічна кампанія є приводом для інформування населення про шкідливі і смертельні наслідки паління, а також сприяння скороченню вживання тютюну в будь-якій формі. Встановлено, що активне паління віднімає 8-10 років життя, викликає рак легень, підвищує ризик серцево-судинних захворювань… Тютюновий дим шкідливий для некурців не менш, ніж для самого курця. Особливо він небезпечний для жінок і дітей.
Представляємо 10 фактів про небезпеку паління:
- В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них – 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні – 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – є постійними курцями. Більше половини всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
- За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.
- Кожні 10 секунд ще одна людина в світі вмирає в результаті споживання тютюну.
- 10% курців хворіють і згодом гинуть від злоякісних пухлин, а з числа тих, хто викурює більше 20 сигарет в день – 20%.
- У тютюновому димі міститься понад 1000 хімічних речовин. Порядку 50 з них можуть викликати рак. І до речі, чимало некурящих людей хворіють на рак легенів, завдяки пасивному курінню….
- Курці хворіють на інфаркт міокарда в 2-8 разів частіше, ніж некурящі. При цьому курці в 3-4 рази частіше раптово гинуть від ішемічної хвороби серця на фоні начебто нормального самопочуття.
- Двоє людей, які брали участь в рекламі сигарет Marlboro померли від раку легенів, після чого ці сигарети стали називати «Вбивцею ковбоїв»….
- Куріння не допомагає сконцентруватися. Під час стресових ситуацій курець збільшує свою дозу нікотину, викурюючи одну сигарету за одною сподіваючись на те, що цей процес може позбавити від стресу. Це не правда! Стресовий стан посилюється під час куріння та вживання кави.
- Сигарети з позначкою «lights» (Легкі) шкідливі не менш, ніж звичайні….
- Хороші новини: якщо ви кинете курити, ваші легені можуть повністю очиститися, але для цього буде потрібно п’ять років.
Про тютюнопаління та його наслідки можна дізнатися з науково-популярних видань: В. Т. Бахур «Від першої цигарки до раку», О. П. Трикутько «Куріння і здоров’я», В. В. Приходько «Якщо справа – тютюн», Ю. М. Комаров, О. С. Радбиль «Чи всі ви знаєте про куріння?», «Профілактика тютюнопаління серед дітей та підлітків»…
Метою проведення акції «Кинь цигарочку – отримай цукерочку!» в бібліотеці, сподіваємось, буде сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залученню до боротьби проти куріння всіх верств населення та інформуванню про згубний вплив тютюну на здоров’я. А попільнички з живих квітів – це символ Всесвітнього дня без тютюну.
Залиште коментар