Blog Medium Image

/Blog Medium Image/

20 вересня 2019 року о 16.30 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) напередодні Дня усиновлення, який відзначається в Україні 30 вересня, відбудеться відкрита зустріч «Хочеш усиновити? Спитай мене: як?».

Є різні способи стати батьками. Один із них – усиновити дитину. Народити серцем, так часто це називають.

Майже 1200 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Одещини мають потребу бути усиновленими.

Серед них і малюки, і діти більш старшого віку, і діти, які мають певні проблеми зі здоров’ям, і родинні групи братиків і сестричок, які не можуть бути розлучені одне з одним.

Наша область багата на людей, які готові стати батьками обездоленій дитині, однак, існує багато міфів пов’язаних із цим процесом, що стає перешкодою у прийнятті в своє життя некровної дитини.

Ще однією вагомою перешкодою є необхідність здійснення першого візиту до державної інституції (служби у справах дітей), де прийдеться ділитися сокровенним і відповідати на питання, від яких може бути  боляче.

Часто люди так і не наважуються, відкладаючи щастя бути батьками на невизначений термін, або й зовсім відмовляючись від своєї мрії.

А іноді декому здається, що варто зібрати документи, пройти бюрократичні процедури, і таке довгоочікуване щастя настане. Певною мірою це так. Варто взяти дитину на руки, пригорнути її, почути перше «мамо» чи «тато», і всі страхи залишаться позаду. Насправді – це тільки початок.

Що буде далі? Як складуться стосунки з дитиною? Чого чекає від усиновлення дорослий і що потрібно дитині?

Відповіді на ці питання потрібно шукати вже зараз.

Під час зустрічі, на якій також будуть присутні батьки, що вже всиновили дітей/взяли під опіку, стали прийомними батьками, батьками-вихователями, відбудеться відверта розмова про основні етапи та особливості усиновлення/інших форм сімейного виховання дітей.

Зокрема будуть розглянути такі питання:

ЩО ТАКЕ УСИНОВЛЕННЯ?

ПРАВОВІ АСПЕКТИ УСИНОВЛЕННЯ

МІФИ ПРО УСИНОВЛЕННЯ

КРОКИ ДО УСИНОВЛЕННЯ

ІНШІ ФОРМИ СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ

Запрошуємо всіх, кому цікава тема усиновлення, або тема допомоги посиротілим дітям в цілому.

Особливо  чекаємо людей, які хоча б одного разу задумалися над прийняттям дитини у свою сім’ю, але ще не наважилися зробити перші кроки.

Ця зустріч, передусім – для вас!

Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», як і раніше, зустрічаються щовівторка й докладають зусиль щодо вивчення української мови. На цей раз слухачі помандрували у віртуальну подорож до Прикарпаття.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Прикарпатська область займає північно-східну частину українських Карпат, Прикарпаття і частково Опілля. Гори поділяються на Горгани (Сивуля -1836 м) і Чорногорський хребет з Говерлою (2061 м). Найбільші  ріки – Дністер, Прут, Черемош. Область утворена у 1939 році. Поселення з’являлись приблизно 100 тис. років тому. Стоянку  палеоліту виявлено в селі Буківна поблизу Дністра. Тут знайшли скарби прикрас, зброї та інше VIII-VII cт. до н.е. поблизу сіл Грушки. У 981 край став частиною Київської Русі, а після її розпаду – Галицького князівства, далі   – Галицько-Волинського князівства. У XII-XIII розвивалися мистецтво, освіта, книжкова справа. Збереглося «Галицьке Євангеліє» (1144). З другої половини XIV ст. населення краю потрапляє в національну залежність від сусідніх держав. На розгортання визвольної боротьби мала вплив війна українського народу 1648-54. У першу світову війну край був ареною запеклих боїв між арміями німецько-австрийського блоку і царської Росії.

У 1918 героїчно відстоювали у польсько-української війні незалежність. У 1919 в Станіславові прийнято акт об’єднання Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) з Українською Народною Республікою. (УНР) зі столицею в Києві. У середині 1919 територію окупувала Польща. Після 17 вересня 1939 Прикарпаття увійшло до СРСР. У період Другої світової війни населення активно бере участь у формуванні Української Повстанської Армії.

Біляєва Надія Іванівна: В Прикарпатті народилось багато знаменитих людей. Серед них Настя-Роксолана Лісовська (1505-1561), дружина турецького султана, державно-політичний діяч Туреччини. У часи князівства Анджея Потоцького с. Заболоття було перейменовано на Станіславів (1662) на честь батька гетьмана Станіслава Ревера Потоцького (1589-1667). До 300-річчя місто перейменували на Івано-Франківськ на честь відомого українського письменника Івана Франка (1856-1916). Багато місць на  Прикарпатті пов’язаних з ім’ям Олекси Довбуша, який в 30-40 роках XVIII сторіччя очолював рух опришків. А сьогодні дехто мав можливість відвідати комплекс «Скелі Довбуша» і подивитися на бурхливі гірські річки.

Бабаєва Людмила Сергіївна: Відомі франківці: класик української літератури Іван Франко, лауреатка Нобелівській премії з літератури за 2015 рік Світлана Алєксієвич, український поет і письменник Юрій Андрухович, брати Василь Вірастюк ‎«Найсильніша людина світу — 2004» і легкоатлет Роман Вірастюк (1968-2019), співачка Тіна Кароль, акторка театру Ірма Вітовська, письменниця Ірена Карпа, журналістка і телеведуча Олена Фроляк, телеведучий Юрій Горбунов і багато-багато інших…

Куліковська Тетяна Дмиріївна: Зрозуміло, що багато одеситів назвуть ім’я Кузьми – Андрія Кузьменко (1968-2015) з групи «Скрябін». Запам’яталося, що в Івано-Франківську, у минулому Станіславі, були польськими тільки вулиці, а домівки належали багатим євреям. Маргошеси мали шкіряну фабрику, Лібермани – винокуренний завод, Ксавінери і Урмани – цегельний завод, Гальперни володіли банками і дохідними домами. Першим бургомістром був Німхін (1897-1949), віце-мером у 1927 році – Реттерман. Даниел Остер (1893-1963) став першим обраним мером Ієрусаліму. Артур Френк Бернс (1804-1987), видатний американський фінансист, очолював Раду Федеральної резервної системи, тобто був головним банкіром Штатів. Хаїм Гросс (1804-1991) народився у Міжгірні (Воловці), його знають як видатного скульптора по дереву. Смертельну ін’єкцію доктору Фройду за його проханням робив його особистий лікар Макс Шур (1897-1969). Манфред Сакель (1900-1937) лікував наркоманів і хворих на шизофренію завдяки фармакологічному шоку – методом, безумовно, жорстоким, але таким, який надавав результати. Відома світу українська колористка Маргарет Райх (1903-1965) вчилася у Фернана Леже, захоплювалася творчістю Ренуара. Також коломийський віолончеліст Емануель Фойерман (1902-1942), який емігрував спочатку у Палестину, а потім у Штати. Сьогодні, навіть, є конкурси його за ім’ям.  Ну, й «Щоденник зі Станіслава» Юліуса Феюрана. Прикарпаття – славна земля на таланти, тут перетинаються культури, шляхи. Тим воно схоже на Одещину.

Бойко Ірина Олександрівна: Івано-Франківщина багата на корисні копалини, нафту і газ. Вона має чудові краєвиди: найвищу точку України – Говерлу, тут саме знаходиться середина Європи. На Прикарпатті є пам’ятник яйцю, єдина ратуша в Європі з шоломовидним куполом. Івано-Франківськ – екологічне місто, де немає трамваїв, воно повністю пішохідне.  У центрі міста є озеро, де добре відпочивати. А ще там є старовинна підвісна дорога, яка має невелику швидкість для огляду краєвидів.  Щодо відомих особистостей, то тут бували і працювали Іван Франко, Михайло Грушевський, Олександр Олесь, Максим Рильський. Композитор, педагог, народний артист  Кос-Антокольський написав музику до багатьох опер, оперет, балетів, а ще він написав пісню «Зоряна ніч», танго «Білі троянди».

Отже, поїхали з нами до Прикарпаття, не пожалкуєте.

Автор: Марія Фетісова.

25 вересня 2019 року о 17.30 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбудеться лекція «Як козаки Хаджибей здобували» к.і.н., доцента Володимира Полторака.

Организатор – Центр патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді.Одеса. За підтримки Департаменту освіти і науки Одеської ОДА.

Вхід вільний.

Запрошуються всі охочі.

13 вересня 2019 року о 14.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) у межах реалізації «Шкільного екопросвітнього проекту «Час сортувати» відбудеться засідання круглого столу на тему: «Пошук шляхів рішення сміттєвої проблеми. Навчальні заклади як центр формування культури поводження з відходами».

До участі в заході запрошуються представники міського департаменту екології, освіти та міського господарства (комунальні служби), громадські активісти та НГО, а також – представники шкіл, гімназій та інших навчальних закладів середньої освіти міста Одеса, а також всі кому не байдужа дана тема.

Під час круглого столу заплановано розглянути наступні питання:

 • презентація «Шкільного екопросвітнього проекту «Час сортувати», його цілей, задач та основних етапів реалізації;
 • актуалізація існуючої проблеми, а саме – відсутність налагодженої системи управління твердими побутовими відходами в місті, в тому числі і в навчальних закладах;
 • формування діалогу щодо питань запровадження сортування сміття в навчальних закладах з місцевою владою, адміністраціями навчальних закладів загальної середньої освіти та громадськістю;
 • налагодження співпраці з представниками органів місцевої влади в межах Проекту.

Запрошуємо всіх зацікавлених долучитись до обговорення проблеми.

«Шкільний екопросвітній проект «Час сортувати» виконується в рамках Проекту “Зміцнення громадської довіри” (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Організатор – ГО «Центр Демократичного Розвитку Молоді “Синергія”».

Для довідок: cddy.synergy@gmail.com

Шановні користувачі!

Фонд бібліотеки поповнився новими виданнями. Пропонуємо ознайомитись з деякими з них.

Колошук Надія. Порівняльне літературознавство: посібник для вищих навчальних закладів. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 424 с.

У посібнику подано матеріали до курсу «Порівняльне літературознавство», розробленого для студентів та аспірантів філологічних спеціальностей в університеті імені Лесі Українки. Більшу частину становлять дослідження української літератури (творчості Лесі Українки, В. Винниченка, М. Драй-Хмари, Б. Аптоненка-Давидовича, Ю. Липи, І. Гнатюка, І. Світличного, В. Стуса та ін.) па основі компаративістської методології, що стали матеріалом практичних занять. Додано також окремі теми з лекційного курсу (про компаративістські аспекти сучасних герменевтичних та рецептологічпих досліджень), авторську програму, зразки тестових завдань для підсумкової контрольної роботи та різнорідний текстовий матеріал – вірші й переклади – на допомогу студентам.

Кудрявцев В.Г., Давыдов В.С. Мореходная астрономия: Учеб. пособ. – Изд. 3, перераб. и доп. – Киев : Издательство Лира К, 2019. – 380 с.

В учебном пособии кратко и доступно изложены основные теоретические сведения из сферической геометрии, основ измерения времени, определение поправки компаса и места судна астрономическими средствами. Также приведены состав и правила использования основных астрономических таблиц и инструментов. С целью более полного усвоения методов решения задач мореходной астрономии в учебном пособии приведены примеры решения основных астрономических задач. В конце каждого раздела приведены задачи и контрольные вопросы, позволяет эффективно использовать пособие для самостоятельного изучения студентами отдельных разделов.

 

Кухні народів світу: підручник / Ростовський В.С. – Київ : Кондор-Видавництво, 2018. – 502 с.

Підручник для студентів II та IV курсів спеціальності «готельно-ресторанне господарство» і «технологія харчування», а також для студентів технікумів, коледжів спеціальності «готельно-ресторанне господарство».

 

 

 

 

Лісовський П.М., Лісовська Ю.П. Країнознавство: навч. посіб. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 264 с.

У навчальному посібнику окреслено актуальні питання країнознавства у контексті світоглядного аналізу дипломатії, філософії освіти, науки та виховання, а також інформаційної безпеки країн світу. Це розглядається в їх критеріальному огляді, серед яких першочергово означено сутність сучасних перспектив у кібербезпеці. Окрему роль у посібнику відіграє проблема глобального іміджу серед сучасних країн світу та, зокрема, авторське бачення нового космічного порядку.

 

 

Олійник О. Б., Шинкарук В. Д., Гребницький Г.М. Граматика української мови. Навчальний посібник. – Київ : Кондор, 2018. – 544 с.

В посібнику в систематизованому вигляді висвітлено основні питання граматики української мови – морфології та синтаксису.

 

 

 

 

 

Математика в технічному університеті : Підручник / І. В. Алексеева, В. О. Гайдей, О. О. Диховичний, Л. Б. Федорова ; за ред. О. I. Клесова ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – Т. 1. – 496 с.

«Математика в технічному університеті» є навчальним комплексом, що складається з підручника та практикуму. Теоретична і практична частини комплексу відповідають навчальним програмам з вищої математики бакалавріату технічних університетів. Комплекс може бути застосований для забезпечення як денної форми навчання, так і дистанційної чи змішаної.

 

 

Найдьонов I. М. Етика – естетика: дидактичний зміст: Навчальний посібник. – Київ : Кондор, 2018. – 550 с.

Навчальний посібник містить теоретичний та практичний дидактичний матеріал вузівської дисципліни «Етика та естетика». У ньому розглядаються основні питання природи, сутності, змісту навчального курсу, дидактичної технології оптимального його вивчення, форм та методів особистісного усвідомлення загальнолюдських морально-етичних та художньо-естетичних принципів етики та естетики, цілісного педагогічного процесу самовдосконалення етичних та естетичних якостей майбутнього спеціаліста.

 

 

Павлов В.А. Комерційне товарознавство: Навчальний посібник / В. А. Павлова, Г.А. Рижкова, Л.А. Гончар, В.М. Орлова, О.Р. Сергєєва, О.В. Кузьменко. – Київ : Кондор, 2018. – 286 с.

У навчальному посібнику узагальнено і систематизовано навчальний матеріал щодо теоретичних основ товарознавства, основ дослідження властивостей і якості товарів, метрології, стандартизації споживчих товарів.

 

 

 

 

Поважний О.С. Корпоративне управління: підручник / Поважний О.С., Орлова Н.С., Харламова А.О. – Київ : Кондор-Видавництво, 2018. – 44 с.

Структура підручника «Корпоративне управління» акцентує увагу на ключових елементах сучасного корпоративного управління України. У підручнику надано теоретичний та практичний матеріал викладений згідно з навчальною програмою.

 

 

 

Богдан М.К., Кірович Н.О., Ясько В.М., Петренко С.О., Котляр Є.О. Селекція та розведення бджіл : навч. посіб. – К.: Видавничий дім «Кондор», 2018. – 228 с. : 8 табл., 11 рис.

На основі сучасних досягнень науки й передового досвіду у навчальному посібнику висвітлено сучасні методи селекції бджолиних сімей, які базуються на дослідженнях генетики, біотехнології та інформаційних систем. Розглянуто особливості різних прийомів добору і підбору під час чистопородного розведення, схрещування. Наведено основні нормативні документи з організації племінної роботи в Україні та особливості великомасштабної селекції сільськогосподарських тварин.

 

Сучасні методики контент-аналізу: навчальний посібник / Батаєва Катерина, Іванов Валерій, Коритнікова Надія, Костенко Наталія, Семотюк Орест, Юзва Людмила; за заг. ред. Костенко Наталії, Батаєвої Катерини та Іванова Валерія – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 416 с.

У навчальному посібнику розглянуті теоретичні та процедурні аспекти контент-аналізу, а також методики дослідження медіа-текстів, медіа-образів, телереклами, шкільних підручників, політичних програм партій, інавгураційних промов президентів тощо.

 

 

Троян С.С. Велика війна 1914-1918: витоки, характер, наслідки: Монографія / Наукова редакція д.і.н. проф. С.С.Трояна. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 536 с.

Колективна монографія – п’ята із серії наукових праць з історії світових воєн, підготовлених українськими істориками, міжнародниками, політологами під науковою редакцією доктора історичних наук, професора С.С.Трояна, присвячена 100-річчю завершення Першої світової війни. Авторські дослідження у вигляді окремих змістовно і тематично пов’язаних розділів акцентують увагу на складних і часто суперечливих проблемах витоків, характеру і наслідків Великої війни 1914-1918 рр. Наукові розвідки охопили широке коло теоретико-концептуальних, політичних і міжнародних питань досліджуваного періоду.

Технологія виробництва борошняних кондитерських виробів : Навчальний посібник / Ростовський В.С., Кукуєва О.М. – Київ : Кондор-Видавництво, 2018. – 497 с.

У книзі наведена класифікація борошняних кондитерських виробів і їх харчова цінність, дані характеристики використовуваних сировини, напівфабрикатів, цукристих заготовок, особливості виготовлення різних видів тіста та виробів з них, тістечок, тортів. Описана технологія виготовлення і оздоблення борошняних кондитерських виробів, надана характеристика інвентарю. Дана характеристика умов виробництва і зберігання, термінів придатності виробів.

 

 

Череп О. Г. Місцеві фінанси: посібник / О. Г. Череп, О. Ю. Столяр. – Київ : Кондор-Видавництво, 2018. – 468 с.

Для студентів та викладачів економічних факультетів вузів ІІІ та IV рівнів акредитації, спеціалістів з організації та управління місцевими фінансами, а також науково-технічних працівників.

 

 

 

 

Фінанси України: навч. посіб. / Карлін М. І., Івашко О. А., Проць Н. В. [та ін.]; за ред. д-ра екон. наук, проф. Карліна М. І., канд. екон. наук, доц. Івашко О. А. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 332 с.

У навчальному посібнику розкрито зміст і структуру фінансової системи України, особливості управління її складовими, шляхи вирішення існуючих проблем з урахуванням досвіду країн Європейського Союзу.

 

 

 

 

Запитуйте книги у відділах бібліотеки!

Про нові книги краєзнавчої тематики дізнавайтесь в рубриці «Що читати про край?» на блозі «Одеський краєзнавець».

Шановні користувачі!

Пропонуємо ознайомитись з деякими журналами, які надійшли до відділу періодичних видань.

Економіка Фінанси Право. 2019. №5

В цьому номері інформаційно-аналітичного журналу  вивчаються досліджені питання, пов`язані з основними підходами до формування інтелектуального капіталу вишу, основні форми його підтримки на прикладі зарубіжного досвіду. Запропоновано різні підходи до трактування поняття інтелектуального капіталу. У статті «Проблемні питання діяльності спеціалізованої антикорупційної прокуратури» виокремлено пріоритетні напрями вдосконалення діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, виходячи з положень міжнародно-правових актів та світового досвіду.

 

 

 

 

Український Тиждень. 2019. №25

У цьому номері журналу Єлизавета Гончарова розповість про те, чому молодь мало знає про нинішню війну, оскільки згідно з дослідженнями, проведеними на замовлення ГО «Детектор медіа», третина української молоді не знає, як і чому почалася сучасна війна. У статті «Кінець історії» обговорено із Надзвичайним і Повноважним Послом Польщі в Україні Барташем Ціхоцкі наслідки оксамитових революцій, сучасну європейську політику й особливості відносин Києва та Варшави. У рубриці «Світ» стаття «Часто Дональд Трамп таки має рацію» розповідається як Дональд Трамп не приховує, що вважає себе геніальним главою держави, який керує своєю країною як підприємством, а тому укладає лише вигідні угоди.

Наука та інновації. 2019.№3

У цьому номері журналу читайте статтю «Вдосконалення інженерного захисту території заповідника «Києво-Печерська Лавра» про підвищення рівня технічної експлуатації споруд, поєднання  їх роботи із заходами благоустрою й озелення, налагодження системи моніторингу, врахування сезонності та аномальності  проявів гідрометеорологічних процесів. У статті «Договори щодо розпоряджання майновими правами на ноу-хау» ви дізнаєтесь про чинне національне законодавство у сфері права інтелектуальної власності, поняття які використовуються в загальному та спеціальному законодавствах для позначення договірних способів розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.

 

 

 

Економіка України. 2019.№ 3

У цьому номері наукового журналу у розділі «Управління економікою: теорія і практика» читайте статтю про удосконалення тарифної політики у сфері електроенергетики для досягнення секторальної та макроекономічної збалансованості. Впровадження нової моделі ринку електричної енергії має на меті не тільки усунути певні диспропорції в ціноутворенні на електричну енергію та послуги з її транспортування і розподілу, але й створити стимули для модернізації електромереж. У розділі «Фінанси. Податки. Кредит» отримано результати комплексного оцінювання конкурентоспроможності ринку банківських послуг України.

 

 

 

 

Новое время. 2019. №23

У цьому номері в розділі “Бізнес”, читайте статтю “Масовий заплив” як відпочинок за кордоном стає нормою для великої кількості українців, завдяки безвізу, відносної стабільності та зростання числа бюджетних авіарейсів. У статті “П’ять років суворого режиму” Франсуа Оланд, недавній глава Франції, в своїй книзі президентських мемуарів розповідає про бурхливі будні Єлисейського палацу і згадує найяскравіші моменти зустрічей з колегами. У розділі “Архів” стаття “Уроки української” розповість як в 1928 році влада радянської України затвердила нові норми правопису мови титульної нації, а потім більшу частину вчених, які працювали над правописом, репресували за сфабрикованими звинуваченнями.

 

 

 

Надзвичайна ситуація плюс. 2019. №6

У цьому номері журналу опубліковано статтю «Спецкурс. Цивільний захист. Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій», де мова йде про аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи. Ви маєте змогу прочитати ряд публікацій щодо заходів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, а саме: основ організації й проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації надзвичайної ситуації. Збройний конфлікт на території України, який сам є воєнною надзвичайною ситуацією, підвищує небезпеку виникнення інших надзвичайних ситуацій техногенного та соціального походження.

 

 

 

Соціальний захист. 2019. №5-6

У цьому номеру інформаційного та науково-виробничого журналу ви маєте  змогу познайомитися зі статтями про пріоритети урядової політики: уряд затвердив порядок ведення електронного реєстру лікарняних, ним затверджено новий порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, уряд посилив соціальний захист громадян, призваних на навчальні військові збори. У розділі «Соціальні гарантії» читайте про підтримку окремих категорій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінсоцполітики вимагає від надавачів послуг коректно проводити нарахування одержувачам субсидій, 1 млн. людей отримали допомогу від Фонду у 1 кварталі 2019 року.

 

 

 

 

Фінансовий контроль. 2019. № 6

Із розділу «Корисна інформація» цього номеру журналу ви дізнаєтесь, що таке річна та проміжна звітність, які категорії підприємств звільнені від певних звітів. У статті «В якому стані продовольча безпека країни?» читайте як через прогалини у санітарному законодавстві, відсутність взаємодії між Міністерством охорони здоров’я України і Держпродспоживслужбою виникла неможливість штрафувати порушників, погіршується санітарно-епідемічна ситуація, зокрема зростає кількість вірусних та інфекційних захворювань.

 

 

 

 

Безпека життєдіяльності. 2019. № 6

У цьому номері науково-популярного журналу у розділі «Основи здоров’я» читайте пам`ятку населенню щодо дій у надзвичайних ситуаціях це: профілактика інфекційних захворювань та харчових отруєнь, оскільки у літній період частішають випадки харчових отруєнь та спалахів гострих кишкових інфекцій, пов`язаних із вживанням бактеріально забруднених продуктів харчування та питної води. У розділі «Методика навчання» надруковано сценарний урок – безпечний відпочинок улітку (Розборка заняття з учнями початкових класів). У розділі «Пожежна безпека» читайте інтерв’ю з начальником відділу охорони і захисту лісів державного агентства лісових ресурсів України Ігорем Будзінським.

 

 

 

 

Народна творчість та етнологія. 2019. №2

На сторінках цього номеру ви знайдете статті про соціокультурне життя українських громад. Стаття «Специфіка порубіжної ідентичності: теоритичниі конструкти і сучасні виклики» присвячена осмисленню проблем порубіжної  ідентичності в Україні в контексті сучасної геополітичної динаміки. У статті «Домашнє насильство в традиційній культурі українців»  на основі аналізу етнографічних джерел зроблено спробу розглянути та проаналізувати тривалий час замовчувану тему: домашнє насильство в традиційній селянської культурі середини ХІХ – початку ХХ ст. З огляду на те, що традиційна українська культура була патріархальною і влада зосереджувалася в руках чоловіків, саме ця група найчастіше й чинила агресію щодо підлеглих жінок та дітей.

 

 

 

 

Олександр Петрович Довженко (1894-1956) – український кінорежисер, письменник, класик світового кінематографу. Заслужений діяч мистецтв України (1939). Лауреат Ленінської премії (1959, посмертно) за «Поему про море», Державних премій СРСР (1941, 1949).

Олександр Довженко відомий фільмами: «Звенигора»(1972), «Арсенал» (1929), «Земля» (1930), а також нереалізованими сценаріями, які перетворилися на повноцінні літературні твори – «Україна в огні» (1943) і «Зачарована Десна» (1965).

В української літератури саме Довженко, видатний кінорежисер і водночас письменник, започаткував новий жанр – кіноповість, тобто повість, написану з урахуванням специфіки кіно. Митець писав свої твори, щоразу думаючи про те, як вони виглядали би на екрані. Тож засоби кіномистецтва, його прийоми були складовою його індивідуального стилю.

Трагічна доля Довженка. Досить сказати лише, що йому забороняли жити в Україні, яку він любив усім серцем – є прикладом того, як в СРСР ставилися до талановитих українців.

Олександр Петрович більшу частину життя був нещасним і помер у злиднях.

Олександром Довженком захоплювалися українські поети, письменники: Андрій Малишко, Олесь Гончар, Павло Загребельний та інші. Чарлі Чаплін високо цінував творчість українського режисера і в одній зі своїх промов сказав, що «слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного видимого митця, мислителя та поета – Олександра Довженка».

З матеріалами книжково-ілюстративної виставки «Непростий шлях Олександра Довженка» можна ознайомитися протягом вересня у відділі мистецтв (провулок Маланова, 1).

 

З 17 до 21 вересня 2019 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбудеться масштабна подія – Програма культурних обмінів «Ужгород – Одеса».

Навіщо?

 • Будуємо культурні мости між регіонами. Знайомимо між собою людей, організації, регіони. Щоб зналися і розумілися. Ми вже провели 4 потужних форуми в різних кутках України: ДонбасКульт – у Києві та у Львові, ГаліціяКульт – у Харкові та СлободаКульт – в Ужгороді й Мукачевому. Кожен із них був незабутньою культурною подією як для міст, які приймали форум, так і для тих, що «показували себе».
 • Розповімо одеситам про культурний ландшафт і життя Закарпаття.
 • Поділимося досвідом попередніх форумів.
 • Через рік – створимо виставки, вистави, концерти, кіно, проекти та інше разом, у співавторстві і співпраці: режисер – із Ужгорода, актори – з Одеси; музиканти – з Мукачево, соліст – із Бєлгород-Дністровського і т. д.
 • Залучимо партнерські інституції, локації, формальні і неформальні групи, яскравих особистостей до організації Культурного Форуму про Закарпаття в Одесі у 2020.
 • Знайдемо партнерів, друзів, колег, однодумців. Разом проведемо форум про Закарпаття в Одесі, а у 2021 почнемо готувати форум про Одещину-Бесарабію для іншого регіону!

Кого запрошуємо?

 • Культуртрегерів
 • Представників культурних і освітніх інституцій: галерей, музеїв, театрів, мистецьких шкіл, клубів, хабів …
 • Представників усіх видів влади, які вважають культуру важливою, – ЗМІ, обласних та міських департаментів освіти й культури

Що будемо робити?

17 вересня о 16.00 збираємося у приміщенні Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського, щоб познайомитися. Говоримо про ідею культурних форумів, як пройшли перші 4 і з чим ми приїхали до Одеси.

18 вересня о 10.00 у приміщенні Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського познайомимося глибше і ширше. Говоримо про стереотипи і уявлення один про одного. Запрошуємо до участі у воркшопах та програмі фасилітації. Мандруємо з культурними мапами Ужгородом і Одесою (до 14:00).

З 15.00 до 19.00 – спілкуємося меншими групами. Одесити запрошують закарпатців на наступний день у гості до свого міста (до своїх локацій, у прикольні й цікаві місця, до моря).

19 вересня закарпатці досліджують Одесу за допомогою її мешканців. Ми сподіваємося, що саме цього дня почнуть виникати партнерські тандеми Закарпаття – Одеса.

20 вересня закарпатці поїдуть у мандрівку Одещиною (Білгород-Дністровський).

21 вересня о 10.00 у приміщенні Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського починаємо працювати над програмою майбутнього форуму. Цього дня сподіваємося побачити тих одеситів, хто відчуває наснагу і натхнення працювати з нашою командою над створенням програми форуму про Закарпаття в Одесі. Тих, хто розділяє нашу систему цінностей, стиль роботи і готовий присвячувати свій вільний час протягом року роботі над форумом.

З цими людьми ми працюватимемо до 19.00 над першою візією проекту форуму. Їх запросимо до Ужгорода в жовтні (21 – 25 жовтня).

Для того, щоб отримати запрошення на зустріч 17 вересня, треба зареєструватися за лінком https://bit.ly/30i4OVy до 15 вересня.

16 вересня ви отримаєте запрошення на мейл (просимо під час реєстрації вказувати ту електронну пошту, яку ви регулярно переглядаєте).

Програма відбувається за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», УКФ, програми НОРД.

За підтримки Одеської обласної державної адміністраціє та Департаменту культури Одеської обласної державної адміністрації.

Пенсіонери Приморського району, які  відвідують в бібліотеці ім. М.Грушевського напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», написали творчу роботу до 225-річчя рідного міста.

Дразніна Валентина Сергіївна: Моє улюблене місце – це «Куточок старої Одеси», який є музеєм під відкритим небом. Туди можна пройти, звернувши з вулиці Гоголя вправо як іти на Тещин міст. Музей було створено в 70-х рр при ініціативі і за підтримкою редакції газети «Вечірня Одеса». Експонати були зібрані з різних місць старої Одеси. Тут є старовинні ліхтарі, альтанка з двору дворян Фальц-Файнів, грифон (раніше він стояв в сквері Старобазарному), скульптура скорботної діви з закритого  Першого Християнського кладовища , є, навіть, колодязь, фонтанчик, кований місток. Під ногами стара бруківка, стоять лавочки, дерева дають тінь, тихо і спокійно. Якщо подивитися навкруги, побачиш море і Тещин міст, видно й Шахський палац і інсталяцію «Любляче серце», і старі будинки з новими вікнами, старі балкончики і блоки кондиціонерів… І минуле, і сучасне в гармонії…

Бабаєва Людмила Сергіївна: Я дуже люблю наше місто. Змалку полюбила оперний театр. Подруга моєї мами була балериною. Вона брала мене з собою на роботу, коли брала участь у спектаклі. Мене завжди вражала площа глядацької зали та її оформлення. У шкільні роки з п’ятого класу ми вчилися на другій зміні. В нас було правило перед початком занять обов’язково відвідувати Приморський бульвар, щоб насолодитися виглядом моря, але оскільки часу до початку занять було обмаль, ми завжди цю прогулянку до бульвару здійснювали бігом, до школи прибігали захекані, але щасливі і на першому уроці сиділи тихо та приходили до тями. До речі, з подругою Тетяною ми дружимо досі (вже 64 роки, а знайомі усі 69 років).

Мій чоловік любив гуляти у парку Шевченка, бо народився він на бульварі Дзержинського (тепер – Лідерсовський бульвар). У нашій родині були свої улюблені місця: у мене – територія морвокзалу, а у чоловіка і дітей – парк Шевченка. Але завжди море для нас було на першому місці.

Біляєва Надія Іванівна: Воронцовський палац є одним з визначних пам’яток Одеси. Він був резиденцією генерал-губернатора Новоросійського краю Воронцова М.С. Палац побудований у 1827 році за проектом архітектора Боффо на місці Турецької фортеці Хаджибей. До 1834 року були додатково побудовані стайні, сад і красивий бельведер. До будівлі палацу був прибудований величезний флігель, який не зберігся до наших днів, так само в палаці була величезна бібліотека, якою ще користувався О.С.Пушкін. Бібліотека була подарована університету, де вона й сьогодні зберігається в «Фонді Воронцова». Якщо подивитися з моря, то можна побачити чудову колонаду, яка сяє над краєм обриву. Після реставрації колонада має оновлений вигляд, але є деякі зміни. Після археологічних розкопок перед колонадою залишилася оркестрова яма, а під колонадою розчистили дві кімнати, де виставлено виставку фото колонади 19, 20, 21 ст. Відкриття колонади відбулося 31 серпня, тоді ж було дано чудовий концерт.

Записала: Марія Фетісова.

Вітаємо славного сина українського народу, який написанням тільки однієї книги «Многії літа. Благії літа» спонукав українців подумати про себе й своє здоров’я та найпростішими і найдоступнішими засобами сприяти своєму довголіттю.

Книга «Многії літа. Благії літа» стала бестселером як кажуть на Заході й як казатимуть в Україні – Біблією здоров’я на кожен день. Вважаємо, що читання книги в день ювілею письменника в дружньому колі слухачів напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» в бібліотеці ім. М.Грушевського є визнанням великої подяки і народної любові письменнику. 

Мирослав Дочинець –  прозаїк, філософ, публіцист, член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників. За плідну і самобутню творчу діяльність відзначений низкою літературних премій, в тому числі трьох міжнародних, а також відзнакою «Золотий письменник України» за багатий письменницький доробок. В 2014 році за романи «Криничар» та «Горянин» удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка.

Книга «Многії літа. Благії літа» Мирослава Дочинця про Андрія Ворона — карпатського-мудреця довгожителя, який прожив довге і насичене життя і помер на 104 році життя. У книзі викладені його секрети довголіття і заповіді, як прожити довго в радості та щасті. Зрозуміло, що написання такої книги вимагало не аби яких зусиль та вплинуло на особистий зріст та життєвий шлях письменника, книги якого користуються попитом.

З книги Мирослава Дочинця «Многії літа. Благії літа. Заповіти 104-річного карпатського мудреця – як жити довго в здоров’ї, щасті і радості» (Видавництво «Карпатська вежа», 2012):

7 благ:

 1. Помірне харчування
 2. Постійна помірна фізична робота, звичка багато ходити
 3. Чиста вода і чисте повітря
 4. Сонце
 5. Стримання, самообмеження
 6. Відпочинок
 7. Віра

7 головних речей, який треба навчитися:

 1. Знайти радість у цьому житті. Радість кожної подарованої тобі хвилини.
 2. Принести радість іншим. Бути людяним.
 3. Прощати. Завжди. Всіх і себе.
 4. Каятися. Звільнятися від гріха і помилок.
 5. Сміятися. Обличчям і душею. До людей і до себе.
 6. Дихати. Вільно, глибоко і з насолодою.
 7. Спати. Вволю та із задоволенням.

7 заповітних страв (вони подаровані людині Згори не тільки як найліпша їжа, а й ліки):

 1. Буряк
 2. Огірки й цибуля
 3. Кисле молоко
 4. Риба
 5. Каша (пшоно, овес, гречка, кукурудза, квасоля)
 6. Яблуко
 7. Ягоди і горіхи

7 заповітних рідин:

 1. Вода джерельна
 2. Чай з листя, цвіту і гілочок ягід
 3. Зелений чай
 4. Сік з винограду (вино)
 5. Квас
 6. Узвар з дичок
 7. Капустяний розсіл

Не соромся:

 • Своїх батьків, свого роду
 • Своїх дітей
 • Своєї роботи, якщо вона чесна
 • Своєї вдачі
 • Свого тіла
 • Самого себе

Щодня:

 • Не вимагай від себе багато. Зроби за день хоча б одне добре діло для родини (для дому). Одне – для своєї душі. І одне (обов’язково) – для когось. Якщо не в силах ділом, то роби це хоча б добрим, нелукавим словом, посмішкою. І так щодня. По одній, по кілька зернин.

І вони заколосяться в душі врожаєм радості.

 • Дух, Рух і Слух

Три камені земного життя. Триєдина твоя потрібність: потрібність для інших, потрібність для Господа і потрібність собі. Як досягти цього? Спирайся на Дух, Рух і Слух.

Дух. Повсякчас очищуй і наповнюй силою спокою свою душу.

Рух. Повсякчас зміцнюй тіло рухом, фізичними зусиллями.

Слух. Повсякчас вслухайся в довколишній світ і в світ внутрішній.

Краплинки мудрості від Андрія Ворона:

 • Є три руйнівні, згубні речі: пити хтозна що, спати аби з ким і читати абищо.
 • Рух – у всьому. Навіть у невдачах, у падіннях. Коли падаєш – теж рухаєшся.
 • Розумний завжди стає позаду, щоб бачити все, що діється спереду.
 • Не сподівайся багато на завтра, бо завтра, як і сьогодні, – має лише 24 години.
 • Уникай брехні, але й правду кажи не всю: щоб не поранити, не образити когось.
 • Якщо не можеш сотворити благо, то хоча би відійди від зла. Це перший крок до блага.

Здоров’я, щастя, творчих успіхів !

Фото надано срібним волонтером Надією Біляєвою.

Записала: Марія Фетісова.