32 роки тому, 26 квітня 1986 року, сталась чи не найбільша трагедія не тільки України, а й усього світу – вибух на Чорнобильській АЕС.

Причиною катастрофи прийнято вважати стрибок напруги в мережі, який викликав два хімічні вибухи, що стались внаслідок перегріву реактора і накопичення значної кількості пари. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім.

Пожежники, які першими прибули на місце катастрофи, не мали ізолюючих протигазів. Їх просто не попередили про особливості ситуації.

Одразу після аварії майже 8,5 млн людей були опроміненими, близько 155 тис. кв. км територій було забруднено, з них 52 тис. кв. км – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.

Уряд СРСР, очевидно, намагався приховати цю трагедію від світу через нав’язливу ідею секретності. Однак, вже наступного дня у Швеції відзначили аномальне підвищення рівня радіації.

Перше офіційне повідомлення в СРСР зробили 28 квітня під тиском міжнародної спільноти, але і в ньому майже не повідомлялось про масштаби проблеми. Іноземні ЗМІ розповідали про небезпеку, викликану Чорнобильською аварією, а радянські майже нічого про це не говорили.

Багато питань, які виникли ще в часи Чорнобильської катастрофи, і досі залишаються без відповіді.

Про перебіг подій, причини й наслідки катастрофи, а також про вшанування героїв-ліквідаторів, в т.ч. одеситів, можна дізнатись з добірки літератури, представленої на виставці «Зона лиха : борг пам’яті», презентація якої відбулась у відділі виробничої літератури. На виставці література представлена за наступними розділами:

  • «Гіркий квітень».
  • «Бійці першого ешелону».
  • «Відлуння Чорнобиля».
  • «Одесити : гідні вічної пам’яті».

Аварія на ЧАЕС — найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційну обстановку, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й у всьому світі. Радіоактивна хмара, що утворилася після вибуху, накрила не лише Україну, Білорусію і частину Росії, а й інші країни. І скільки б не минало часу¸ людство завжди пам’ятатиме героїв¸ які віддали  свої життя¸ рятуючи світ.

Виставка діятиме до 5 травня.