13 січня 2018 року о 15.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) в рамках проекту «Одеса україномовна» відбудеться лекційна година «Залізний каторжанин», присвячена 80-річчю від дня народження Василя Стуса.

Лектор Сашко Тарасенко розповість про життя Василя Стуса та особливості його творчості.

1938, 6 січня – у селі Рахнівка на Вінниччині народився Василь Стус. Поет рідкісного таланту, який обрав долю борця.

Із 47-ми років життя 13 провів у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті.

Його позбавляли побачень з рідними, вилучали вірші, листи й рукописи, знущалися фізично й намагалися знищити морально. “То був чоловік, який говорив і писав за будь-яких обставин ясно, як перед Богом, і платив за це життям”, – писав про нього Євген Сверстюк. Тому значення Василя Стуса більше, аніж талановитого поета, публіциста, перекладача й літературознавця. Він був і залишається «голосом сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності» (за матеріалами Українського інституту національної пам’яті).

До цієї дати співробітники відділу періодичних видань підготували віртуальну виставку «Василь Стус – незламний лицар правди і свободи: до 80-річчя від дня народження», в якій висвітлено життєвий та творчий шлях Василя Стуса: представлені твори Василя Стуса з фонду бібліотеки, літературознавчі видання про життєвий та творчий шлях поета, матеріали зі збірників та періодичних видань, а також з мережі Інтернет.