7 лютого 2018 року о 15.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбудеться лекція-презентація книги Оксани Кісь «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти» (Львів: Інститут народознавства НАН України, 2017. – 288 с.)

Інформація про книгу ТУТ

У 1940-50-х роках десятки тисяч українських жінок було засуджено за політичними звинуваченнями до довготривалих ув’язнень у в’язницях і таборах ГУЛАГу. Однак їхній досвід багаторічного перебування у нелюдських умовах радянських концтаборів досі не був предметом історико-антропологічних досліджень. Вивчення особистих спогадів колишніх невільниць ГУЛАГу у поєднанні з аналізом офіційних документів, статистичних і демографічних даних, дозволяє пізнати різні сторони жіночого досвіду політичного ув’язнення. У цій лекції буде розкрито ті прийоми, до яких вдавалися жінки, щоб пристосуватися до вкрай суворих умов життя, щоб врятуватися на межі фізичного та психічного виснаження. Буде показано власне жіночі стратегії виживання та способи збереження ключових соціальних ідентичностей (гендерної, національної, релігійної) в умовах критичного обмеження прав та ресурсів. Деякі гендерно-забарвлені питомо-жіночі знання, навички, уявлення і практики (упорядкування дому, спів, шиття і вишивання, гігієна, відзначення релігійних свят тощо) дозволяли жінкам зберігати зв’язок з традиційною культурою та властиві соціальні норми і цінності, і в такий спосіб протистояти дегуманізуючому впливу табірного режиму. Жіночі спогади про ГУЛАГ віддзеркалюють не лише досвід неймовірних страждань і втрат, але й вибудовують контр-наратив про подолання подолання режиму самим фактом виживання, розкриваючи невидиму жіночу дієздатність у нерівному протистоянні з системою.

Про автора:

Оксана Кісь (1970) – історикиня та антропологиня, кандидатка історичник наук, старша наукова співробітниця відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України. Захистила дисертацію в Інституті українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України у 2002 р. Сфера наукових інтересів охоплює жіночу історію, феміністську антропологію, усну історію та гендерні перетворення у пост-соціалістичних країнах. Авторка книг «Жінка в традиційній українській культурі другої половини ХІХ – початку ХХ ст.» (Львів, 2008; друге видання – 2012) та «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти» (Львів, 2017). Наукова редакторка низки збірників, в тому числі “Українські жінки в горнилі модернізації” (Харків: КСД, 2017), який здобув нагороду Форуму Видавців у Львові 2017 у номінації «Історія». З 2010 р. Оксана Кісь очолює Українську Асоціацію Дослідників Жіночої Історії та є віце-головою Української асоціації усної історії. Головна редакторка академічного сайту «Україна Модерна». Стипендіатка Програми академічних обмінів ум. Фулбрайта у 2003 та 2011 рр. Живе і працює у Львові.

Після лекції можна буде придбати книгу з автографом автора.

Вхід вільний!