31 серпня 2018 року виповнюється 110 років від дня народження американського письменника вірменського походження Вільяма Сарояна. Він – загальновизнаний майстер короткого оповідання, романіст, автор сценаріїв, драматург. Його п’єса «Найкраща пора нашого життя» (1939) була удостоєна премії Пулітцера – однієї з найбільш престижних нагород США в галузі літератури, журналістики, музики і театру.

В його творчості переплітаються дійсність і фантазія, сувора правда життя і казковий світ романтично піднесених образів, скупа зібраність буденної мови і мелодійні ритми поетичної оповіді. Та найголовніше, що притаманне прозі Вільяма Сарояна й що зближує її з пісенною народною творчістю, – це світла і чиста віра в кінцеву перемогу людяності в суспільстві.

«Я знаю, – писав англійський поет Дайлен Томас, – багато, хто вважає Сарояна таким собі добреньким Санта-Клаусом, андерсенівським Оле-Лук-Ойє. Але він зовсім не такий, Вільям Сароян, цей одержимий мрійник, що зберіг на все життя безпосередність дитячого світосприймання… він уміє сягнути в самісінькі глибини дитячої свідомості, подивитися на світ тим чистим поглядом дитини, перед яким поступово відкривається зваблива правда, що декому уявляється трагедією людського буття, а Сарояном сприймається як життєствердна людська комедія, фінал якої незмінно зводиться до кінцевої перемоги соціальної справедливості і добра над злом».

Відомим у літературних колах Вільям Сароян став після публікації першої збірки новел «Відважний юнак на літаючій трапеції». А загалом письменник видав майже 3 десятки збірок. Сароян одразу ж проявив себе як оригінальний митець, зі своїми дуже особливим світобаченням і стилістикою, у якій виразно помічені елементи вірменської субкультури і фольклору.

У важкі після кризові роки, коли у творчості багатьох американських письменників гостро звучала соціальна тема, Сароян показував світ, у якому не бракує світла, радості, приязності і усмішок. Його герої, як правило, «маленькі люди», добрі, іноді наївні і сентиментальні, вони вірять у можливість світлих людських стосунків. У новелах автора панує оптимістичне життєстверджене світосприйняття. Йому притаманний теплий гумор, який допомогає пом’якшити суворі життєві колізії.

Сароян так сформував свою позицію : «Намагайся, щоб у тобі пульсувало життя, прагни до цього усіма силами, а якщо тебе охоплює гнів, то дивись, щоб він не задушив у тебе любов. Прагни жити. Померти встигнеш – і невдовзі».

Письменник виходив з переконання, що «література може буквально все і передусім вона може навчити любові, тобто зробити так, що людина потребуватиме осмисленості і гармонії, порядку та справедливості».

Твори автора представлені на книжковій виставці «Сумна та сонячна творчість Уільяма Сарояна» (до 110-річчя від дня народження американського письменника) у відділі літератури іноземними мовами. Виставка діятиме до 15 вересня.