Пенсіонери Приморського району, які відвідують напрямок «Української платформи багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», для вивчення мови знаходять різноманітні цікаві формати. Спочатку домовилися на тому, що треба спілкуватися як можна більше з носіями мови, а для цього запрошувати письменників, поетів, художників й громадських діячів. В подальшому втілили творчу роботу «Мандруємо Україною» для віртуальних подорожей країною, яка захопила майже усіх учасниць ще й через підкріплення реальними подорожами в Вінницю, Львів, Умань.

Але найбільшу користь слухачки отримують від сучасної локації – бібліотеки ім. М. Грушевського, яка надає не тільки тематичні книжкові виставки, але й ексклюзивні інтерактивні засоби входження в українську культуру. Суто такими були вцеиставки «Це зробила вона» й «Це також зробила вона». Слухачки вирішили, що обидві виставки є провокаціями: Це зробила вона, Це також зробила вона – А що саме зробила ти?

Тому, крім невеличких творчих робіт на десять речень про одну з героїнь України на ниві культури, освіти, медицини, кожна слухачка має ще написати твір «Я зробила себе сама».

Поки ще про улюблених українок:

Марія Фетісова: Варвара Ніколовна Ханенко (1852-1922) з відомого роду Терещенків, «цукрових королів», меценатів й колекціонерів, народилася в місті Глухів. Вона була старшою донькою Ніколи Артем’євича Терещенка. Отримала домашню освіту. Вийшла заміж за Богдана Ханенка, промисловця, колекціонера старовини і творів мистецтва, археолога й мецената. Варвара була не тільки однодумцем й помічником справи чоловіка, вона весь свій нереалізований материнський аспект перетворила у натхнення для колекціонування. Музей Варвари й Богдана Ханенків знаходиться за адресою Терещенківська, 15.

Валентина Доценко: Нашу сучасницю Галину Поліванову недарма називають «одеським соловейком». Вона є легендою одеської оперної сцени, професором, народною артисткою України, академіком, повним кавалером орденів княгині Ольги. Галина народилася в сім’ї військового, навчалася в музичній й балетній школі. В 1953 році закінчила Одеську державну консерваторію імені Нежданової. Дебютом стала партія Чіо Чіо Сан з опери Пуччіні «Мадам Баттерфляй». Виступала на оперних сценах Києва, Москви, Воронежа, Кишинева, Риги, Санкт-Петербургу. Була на гастролях в Албанії, Афганістані, Індії, Болгарії, Польщі, Німеччині, Іспанії, Норвегії, Швейцарії, Франції, Фінляндії. Партнерами її були видатні майстри вокалу: Сергій Лемешев, Лісіціан, Шумська, Давидова, Шпіцель, а ще й Георг Отс, Юрій Гуляєв та інші. За роки праці провела більше трьох сотень благодійних концертів, виступає на телебаченні, дає інтерв’ю в газети й журнали. Галина Поліванова завідує кафедрою сольного співу з 1976 року. Її вихованець Ігор Оніщенко зараз співає в Віденській опері.

Валентина Дразніна: Софія Окуневська є першою лікаркою в Австро-Угорщині. Софія разом зі своячкою Наталією Кобринською вступили до вишу в Швейцарії. Перша жінка-лікар випередила жінок з Польщі й інших народів Австрії. Вийшла заміж за Вацлава Морачевського. Софія була дуже талановитою й ерудованою людиною, якою захоплювалися Іван Франко та Василь Стефаник. Ольга Кобилянська висловилася про Окуневську так: «Від неї пішло мені те світло, за яким я так тужила, невиразно мріла».

Лариса Ганєва: Лідія Могилянська (1899-1937) є видатною українською поетесою, трагічно забутою Україною. Дебютувала на сторінках чернігівської преси. За життя поетеса не видала жодної збірки віршів. В1929 році була засуджена «за розповсюдження контрреволюційної літератури» до вищої міри покарання – розстрілу, з заміною на десять років ув’язнення у таборах. Лідія Михайлівна була розстріляна за сфабрикованим звинуваченням.

Людмила Бабаєва: Українська дівчина Роксолана зайняла своє місце в історії Османської імперії, а прийнявши іслам отримала нове ім’я Хюррам, що в перекладі з персицької означає «весела». Портрет Роксолани: великі очі, чуттєвий рот, довге волосся. Мистецтвознавець Олександра Шутко вважає, що в біографії Роксолани  не все є правдою, а є чимало міфів: ім’я Роксолана не шляхетне, прізвище Лісовська має польське коріння, але турки пишаються Роксоланою так саме як українці.

Автор: Марія Фетісова.