Пенсіонери Приморського району, як отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» та відвідують «Українську платформу багатонаціональної Одещини», пишуть творчі роботи «Мандруємо Україною»  за підтримки куратора напрямку, бібліотекаря відділу соціокультурної діяльності Тетяни Мозгової. Вже написано роботи про Вінницю, Чернівці, Чернігів.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Чернігівська область утворена у 1932 році.  Більша частина у межах Придніпровської та Поліської низовин. Головна річка – Десна, притока Дніпра. Знаходиться на північному сході України. У ІХ столітті Чернігівсько- Сіверська земля входила до складу Київської Русі-України. У ХІ сторіччі утворилося Чернігівське князівство, населення якого вело безперервну боротьбу проти половців. Найвідоміший похід 1185 року під проводом князя Ігоря Святославовича, оспіваний у «Слові о полку Ігоревім». Чернігівські землі перебували у володінні монголо-татар, Литви, Московії, Польщі. Після національно-визвольної війні 1648-54 р.р. територія Чернігівщини поділена на Чернігівський, Ніжинський, Прилуцький та Стародубський полки. Вони  існували до ліквідації Катериною ІІ Запорізької Січі і козацького самоуправління в 1775 році. Український народ у війні з Росією брав участь на стороні гетьмана Івана Мазепи і шведського короля Карла ХІІ, за що у 1708 році спалено російськими військами Меншикова гетьманську резиденцію Батурин. У січні 1918 року під Крутами відбувся бій українських студентів з набагато численнішими більшовицькими військами.  Культура чернігівського князівства відзначалася високим рівнем і розмаїттям. В області народилися: диригент і композитор Г.Верьовка (1895-1964); кінодраматург, прозаїк О.Довженко (1894-1956); актриса М. Заньковецька (1854-1934);  запорізький полковник С. Палій (ХVІІ); композитор Л.Ревуцький (1889-1977); останній1 гетьман України К. Розумовський (1728-1803); поет П. Тичина (1891-1907) та багато інших.

Яцик Людмила  Анатоліївна: На Чернігівщині є Ічнянський національний парк, який варто відвідати. До складу території парку входять Тростянецький дендрологічний парк, неподалік від якого знаходиться історичний культурний заповідник Качанівка. Я розповім вам про червонокнижні  види цих місць. Ліси займають більшу частину парку, між якими мальовнича річка Удай і її ліва притока річенька Іченька. Річки розтікаються у безліч озер і боліт.  На території парку декілька екологічних стежок.

Червонокнижні види: квітка любка двохлиста, схожа на орхідею; водяна хижа рослина альков пухирчата, що харчується водяними комахами; видри, які відмінно плавають і пірнають; жук-олень є найбільшою твердокрилою комахою, його роги нагадують оленячі, а довжина з рогами складає вісім сантиметрів; пташка з кумедною назвою «очеретянка прудка», яких залишилося десь 15-20 тисяч і чисельність яких скорочується.

Бойко Ірина Олександрівна: Чому я хочу відвідати Чернігів? На думку не тільки туроператорів,  а й краєзнавців, Чернігів це ідеальне місто для туру вихідного дня, місто з багатою історією, починаючі з часів Київської Русі від доби Ярослава Мудрого до сьогодення.  В місті є багато культових споруд ХІ – ХІІІ. Є багато раритетних пам’ятників історії: пушки, які були завезені ще Петром І після перемоги у Полтавській битві. Саме з Чернігова родом отаман Чорноморського козачого війську Захарій Чепіга (1723-1797), який брав участь у штурмі Гаджібею.  Цікаві пам’ятники: Тарасу Шевченку у молодому віці та Олександру Пушкіну, які виготовлені в Одесі в майстерні Карлу  Берто у 1899 році. Гроші на нього збирали всім миром мешканці міста до 100-річчя з дня народження поета. Чернігів називали українським Голівудом, тут знімали багато стрічок, навіть, таку культову картину як «В бой идут одни старики». День міста – 21 вересня. Отже, можна мандрувати восени.

Пенсіонери склали загальним зусиллями квіз: «Мандруємо Україною: Поїхали до Чернігова!»

  1. Назвіть першу згадку про Чернігів.
  2. Як називали Чернігів у давні часи?
  3. Яке місто Чернігів в Україні має за площею?
  4. Яку чудову метафору отримало місто Чернігів завдяки тому, що в ньому багато давніх церков? 
  5. Храми якого періоду збереглися у Чернігові?
  6. Що таке Дитинець?
  7. Які легенди та міфи про Чернігів вам відомі?
  8. Який режисер створив кінострічку «Зачарована Десна»?
  9. Назвіть ім’я давньоруських князів та богатирів, які походять з Чернігова?
  10.  Що відомо вам про Болдини гори та два їхніх кургани «Гульбище» та «Безіменний»?
  11. Який гетьман, відомий завдяки творам О.Пушкіна, Б. Сушинського, С.Стриженюка,  також мешкав у Чернігові?
  12. Назвіть архітектурну пам’ятку, яку зображено на монеті номіналом 20 гривень, з серії «Духовні скарби України». 
  13.  Який революціонер-народоволець, мрійник-ентузіаст,  зробивший креслення першого літаючого апарату, з Чернігівщини?
  14.  Який великий письменник світового рівня народився у місті  на Чернігівщині, яке частіше визнають батьківщиною делікатесних огірків?
  15. Назви ім’я українського письменника, автора «Intermezzo».
  16. Який Президент України з Чернігова?
  17. Пам’ятник в Батурині «Молитва за Україну» є скульптурною групою з п’яти постатей. Назвіть українських гетьманів цієї скульптури.
  18. Що відомо вам про палац Тарнавських в Качанівці? Які саме видатні особистості тут надихалися й творили?
  19. Які червонокнижні  види є у Тростянецькому дендропарку й заповіднику Качанівка?
  20. Найкраща краєзнавча книга про Чернігів?

Отже, мандруємо в Чернігів з нами разом!

Записала Марія Фетісова