Пенсіонери Приморського району, які отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку», активно займаються в обласній науковій універсальній бібліотеці ім. М.С. Грушевського вивченням української мови та культури. Куратором «Української платформи багатонаціональної Одещини» від бібліотеки є бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Тетяна Мозгова.

Цього разу було проведено годину пам’яті Володимира Івасюка, якого широко згадувала громадськість у зв’язку з сімдесятиріччя з дня народження.

Знайомство з біографією Володимира Івасюка було підкріплено хорошими першоджерелами. Минулого літа в Одесі гостював відомий буковинський письменник Мирослав Ярославович Лазарук, який був учасником щорічного фестивалю «Зелена хвиля». Мирослава Ярославовича Лазарука добре знають як письменника і редактора суспільно-політичного, літературно-художнього і науково-просвітнього квартальника «Буковинський журнал». Проте, є ще один достойний аспект діяльності Лазарука М.Я. в якості громадського діяча та директора Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка.

В один зі своїх візитів до Одеси, письменник провів творчу зустріч у бібліотеці ім. М. С. Грушевського, де розповів про свою діяльність, особисті плани, про літературний процес в Україні, а головне – про свою занепокоєність культурною ситуацією в країні. Письменник, звертаючись до слухачів, питав, кого із класиків та сучасників знають і люблять читати одесити. Запам’яталося питання про те, чи читали Миколу Вінграновського – Лазарук написав про нього книгу. Не отримавши відповіді, Мирослав Ярославович зніяковів: «Він же з Первомайська – ваш рідненький». Нещодавно Лазарук закінчив роботу над романом в новелах «Чорторийські марева-видання».

Два примірники «Буковинського журналу» №100, 2016 і №111, 2019 послужили доброю основою для реплік-доповідей слухачів. В одному з номерів є публікація спогадів М. Павлюка «Мій найріднішій учитель …» про батька Володимира Івасюка, Михайла Григоровича. В іншому журналі йшлося про спілкування двох великих українців, Івана Миколайчука та Володимира Івасюка. У статті Лазарука «Двоє – на крутих віражах» розповідається історія про те, як Володимир Івасюк разом із двома іншими учнями відбував п’ятнадцять діб в КПЗ через звалений пам’ятник Леніну (не плутати з Джоном Ленноном!). Історія про і інцидент у саду Кіцманя давня, але дуже показова, про те, як легко зламати долю, тоді Володі поталанило. Сьогодні його називають ініціатором «ленінопада».

Мирослав Ярославович відзначає, що на сторінках газети «Молодий буковинець» було надруковано вісімнадцять газетних публікацій, які були узгоджені з Михайлом Григоровичем, що написав повість «Монолог перед обличчям сина».Слухачі насолодилися збіркою пісень Володимира Івасюка у виконанні як самого автора, так і інших відомих співаків. Серед пісень, які прозвучали «Червона рута», «Два перстені», «Я піду в далекі гори», а також рідко виконувана пісня «Море».

Година пам’яті Володимира Івасюка включив також і квіз:

  • Де народився Володимир Івасюк?
  • У якому віці він написав музику до батькових віршів?
  • Багатогранність таланту Володимира Івасюка безсумнівна: чи був він лише музикантом і композитором чи ще і скрипалем, прекрасно малював?
  • Відомо, що Володимир Івасюк закінчив Львівський медичний інститут, в аспірантурі вивчав патологічну фізіологію. Також Івасюк навчався у Львівській консерваторії – чи так це?
  • Назва якої із двох популярних пісень стала назвою фестивалю?
  • Чи є Володимир Івасюк автором відомої балади «Мальви» і «Балади про дві скрипки»? Чи виконував Володимир Івасюк пісню «Червона рута»?
  • Який виконавець мав творчий успіх після виконання пісні «Червона рута» на фестивалі «Сопот-77»?
  • Назвіть склад гурту «Червона рута», так званого українського «Beatlеs»?Скільки пісень написав В. Івасюк?
  • Якими нагородами відзначено творчість Володимира Івасюка: на V Ювілейній Церемонії нагородження лауреатів Всеукраїнської премії в галузі музики та масових видовищ «Золота Жар-птиця» нагороджений в номінації «За внесок у розвиток музичної культури України XX століття» (2001), Державною премією України імені Т. Г. Шевченка (1994); звання Героя України (2009)?
  • Хто написав книги «Монолог перед обличчям сина» і «Життя і смерть Володимира Івасюка»?
  • В яких містах є вулиця імені Володимира Івасюка?

Спасибі Мирославу Ярославовичу Лазаруку, який нагадав, що 2019 рік – рік деяких знакових дат в біографії Володимира Івасюка: 4 березня виповнюється сімдесят років від дня народження; 22 травня трагічна дата 45-річчя загибелі; вересневі дні присвячені 30-річчя пісенного фестиваля «Червона рута». Всі ці дати можуть стати прекрасним приводом для поїздки до Чернівців.Від Мирослава Ярославовича Лазарука отримали листа:«Вітаю! Щиро вдячний за таку обширну інформацію про ювілей Івасюка. Дуже вдячний. Це вельми патріотично. Ми мали виставку в Верховній Раді. Запропонував спорудити пам’ятник Івасюку в столиці. Може, колись і цього доб’ємося. Це було б чудово. А я тим часом офіційно запрошую Вас відвідати оновлений музей Івасюка в Чернівціх. Ремонт закінчили. Експозицію оновили. Є на що подивитися і послухайти. Приїжджайте.З повагою, Мирослав Лазарук». 

 

 

Автор: Марія Фетисова