Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» із задоволенням зустрічаються щовівторка і пишуть творчі роботи. Цього разу вони мандрували до Полтави. До речі, полтавчанок в групі було чимало: Валентина Доценко й Ірина Бойко.

Надія Біляєва: В Полтавській області існує багато цікавих місць для туристичних подорожей. Серед них особливе місце займає село Великі Сорочинці Миргородського району. Великі Сорочинці знаходяться на правому березі річки Псел. Засновано на території Київського воєводства Речі Посполитої. Королівський дозвіл на заснування містечка на урочищі Краснополя отримав староста Лукаш Жолкевський. По смерті останнього новим старостою став великий гетьман Станіслав Конецьпольський, далі – Ієремія Вишневецький. У 1648 утворена Сорочинська сотня Миргородського полку. Тут з’являються маєтності козацької старшини.

Валентина Доценко: Відомими полтавчанами є багато особистостей – Іван Котляревський (1769-1838), який відродив українську мову як друковану, автор твору «Наталка-Полтавка», «Енеїда»; Леонід Глібов (1827-1893), автор українських байок; Панас Мирний (1849-1920), автор «Хіба ревуть воли…»; Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач), мати Лесі Українки; український філософ Григорій Сковорода (1722-1794); український сатирик Остап Вишня (1889-1956); письменник й байкар Петро Гулак-Артемовський (1790-1865); письменник Іван Нечуй-Левицький (1838-1918), автор «Кайдашевої сім’ї»; етнічний українець, письменник, класик мирової літератури Микола Гоголь.

Лариса Ільяшенко: Територія Полтавщини була заселена ще в палеоліті. Поселення скифів-хліборобів виявлені на території Полтавського, Котелевського районів і в самій Полтаві. В добу Київської Русі України територія області входила до Переяславського князівства. Для захисту від половців були побудовані фортеці-«городи»: Хорол, Лубни, Пирятин, Лтава та інші. Після монголо-татарської навали Полтавщина потрапила під владу Литви, з часом – Польщі. Багато населення загинуло від голоду-геноциду (1932-33). В 1991 біля Лубен насипано курган жалоби в пам’ять його жертв. Репресії 30-х років винищили кращі інтелектуальні сили краю. Великих руйнувань область зазнала у роки Другої світової війни. В 60-80 роках з карти області зникли сотні сіл й хуторів.

Валентина Дразніна: Микола Гоголь народився у Великих Сорочинцях першого квітня. Його день народження невипадково співпадає з днем дурня або днем сміху, який полюбляють в Одесі. Гоголь жив в Одесі деякий час, коли повертався з Єрусалиму. Письменник добре усвідомлював природу комічного, в своїй творчості він використав усі фігури українського лялькового театру: чорта, пройду-цигана, селянина-простака, лиху бабу. Сьогодні Гоголь (Hohol) вплинув на світову літературу таким чином, що навіть, латиноамериканський письменник Габріель Маркес, автор «Сто років самотності», визначає вплив на нього творчості Гоголя-письменника й людини, самотнього, без сім’ї й без дружини. Кількість українізмів, які вжито в «Вечорах на хуторі…» понад двісті. Й маже усі вони зареєстровані у словниках української мови. Тому дискусія, який письменник Гоголь, російський чи український, надумана й штучна. Етнічний українець Микола Гоголь знайшов єдиний дієвий спосіб просувати свої твори у світі на час свого буття. Особиста його драма більш зрозуміла українцям скрізь призму сьогодення.

Отже, поїхали з нами до Полтави, бо вже Сорочинський ярмарок приїздив влітку до Одеси, не дочекавшись одеситів в себе.

Автор: Марія Фетісова.