Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» напередодні Дня Незалежності написали творчу роботу про столицю України – місто Київ.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Київ – центр держави Київська Русь. Нинішній Київ розташований на обох берегах Дніпра, а давній Київ розпочинався на високому правому березі. Перші поселення на території Києва датуються кам’яним віком. Заснували могутню державу Київську Русь князі слов’янського племені полян брати Кий, Щек, Хорив та сестра їхня Либідь. Сучасний Київ – це місто з багатьма пам’ятниками мистецтва та архітектури, політичний, науковий, культурний, спортивний та індустріальний центр.

Куліковська Тетяна Дмитрівна: Символом зеленого і затишного Києва є каштан. В Ботанічному саді навесні буяє цвітом бузок. Дніпрові хвилі влітку несуть прохолоду. Київ – це місто письменника Булгакова, архітектора Городецького, меценатів Терещенків.

Біляєва Надія Іванівна: Київ – столиця і найбільше місто України, розташований на річці Дніпро. Місто Київ названо на честь одного з трьох братів, які вважаються засновниками Києва. Заснований був в шостому-сьомому століттях. Київ залишався політичним центром Київської Русі до смерті Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого. Потім почалися міжусобні війни. У 1240 році Київ був розграбований і зруйнований монголо-татарами. Київське князівство було під монголо-татарським ярмом, васалом князівства Литовського, входило до складу Польської Речі Посполитої, Російської держави… Сучасна Україна – молода держава, яка святкуватиме 28-річчя своєї Незалежності.

Фетісова Марія Вячеславівна: Київ для мене – особлива тема. В цьому місті пройшли мої студентські роки. Там я жила в гуртожитку на проспекті Науки. Відпочивали у Конча-Заспі, Голосіївському лісі. Мої особисті улюблені місця : музей під відкритим небом в Пирогові – Національний музей народної архітектури та побуту України; музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків на вулиці Терещенківській, 15. Зрозуміло, що полюбляла гуляти сонячним Хрещатиком, перепочивати в Ботанічному саді. Коли потрапляю до Києва, намагаюсь відвідати Андріївський, Володимирський і Софіївський собори. В студентські роки полюбляла ходити на Бессарабський і Володимирський ринки. На Бессарабці було цікаво дивитися на різні витрішки, а на Володимирському купляли яблука, суниці і, навіть, плетені кошики. Вишиванку можна було придбати в магазині «Український сувенір» на площі Толстого. Але то була не автентична, а сорочка машинної вишивки. На Хрещатику було кафе «Гаряче молоко», де пили молоко з духмяними бубликами, каву випити і з’їсти торта можна було у кафе «Російський чай». Завжди як київський сувенір везла додому «Київський торт». Спогади про Київ минулих днів для мене вельми приємні.

Загальними зусиллями складено невеличкий квіз про деякі цікаві перетинання особистостей, подій, топонімів й таке інше Києва і Одеси:

  1. В Москві – Арбат, в Нью-Йорку –Бродвей, в Парижі –Єлісейські поля, в Одесі – Дерибасівська, а в Києві?
  2. В Одесі – Привоз, а в Києві – …?
  3. Київ має неофіційне звання «міста каштанів» так саме як Одеса – місто платанів, акацій, бузку . Що вам відомо про ці символи обох міст, які стали справжніми брендами?
  4. В Ужгороді жителі міста полюбляють милуватися сакурою, а в Києві, крім каштанів, ще милуються навесні бузком. В Одесі відновили щорічний бузковий фест і він має, навіть, вже свої відбрунькування (пленер «Буз-оk»). Назвіть відомого митця грецького походження, який обожнював бузок і проживав в Одесі.
  5. Найкращий тренер в історії українського і світового футболу  Валерій Лобановський народився в Києві, але його життя пов’язане також  з Одесою. Розкажіть, що вам відомо про Лобановського.
  6. Великий митець Михайло Врубель, який розписував Володимирській собор у Києві, п’ять років навчався в гімназії міста Одеси. Відомо, що він влітку перебував у Люстдорфі, а в місті жив за адресою Софіївська, 18, квартира 10. Назвіть, з ким товаришував Врубель в Одесі.
  7. Одеса «зоряна і космічна» є рідним містом для Валентина Глушка, тут навчався Сергій Корольов. В Києві народився піонер авіації Ігор Сікорський, конструктор «Муромця». Засновник гвинтокрилів мирового масштабу, навіть, отримавши громадянство США, до кінця своїх днів залишився патріотом рідної землі – України. Що вам відомо про названих піонерів космосу?
  8. Династія Ідзіковських, засновників книжкової і нотної літератури, відома в Кракові, Києві, Одесі. Що знаєте про них?
  9. Народний артист Андрій Сова народився на Молдаванці. Його творчий доробок має одеський і київський періоди. Що вам відомо про них?
  10. Куплети Буби Касторського («Я одессит, я из Одессы, здрасьте…») відомі багатьом. Виконував їх Борис Січкін, який народився в Києві у родині єврея-чоботаря. Йому вдалося увійти у роль завдяки фільму «Інтервенція» і створити неповторний образ.

Отже, хоча одесити люблять повторювати, що Одеса – місто не перше, але зовсім й не друге, столиця є столицею – поїхали разом з нами до Києва!

Автор: Марія Фетісова.