Пенсіонери Приморського району, які отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» та відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», провели пам’ятну зустріч, присвячену зоряним і космічним іменам Одеси. Кожний з присутніх підготував коротеньку репліку-доповідь, особистими зусиллями складено квіз.

У відділі виробничої літератури бібліотеки підібрано книжки на тему Космосу, серед яких: Панасов І. «Леонід Каденюк»; Каденюк Л. «Миссия – космос»; Хайрюзов В. «Юрий Гагарин – Колумб Вселенной»; Шевчук С. «Сергей Королев»; Чебаненко С. «Георгий Береговой», «Однажды и навсегда… О создателе ракетных двигателей и космических систем академике Валентине Петровиче Глушко» та багато інших.

І хоча сучасні школярі, онуки слухачів платформи, навряд чи пишуть у своїх творах, що мріють стати космонавтами, як це масово було раніше, але знати історію дослідження космосу, біографії космонавтів, а також новітні напрямки розвитку космічної галузі, їх вплив на повсякдення не тільки цікаво, але й корисно усім.

Деякі факти про Україну і космос. Саме в Україні народилися засновники космонавтики.

Олександр Дмитрович Засядько (1779-1837) добре відомий в історії нашої країни і за її межами як видатний конструктор бойових ракет, який винайшов реактивні снаряди під час війни з Туреччиною в 1828-1829 роках. Ракети Засядька, із ґрунтовно розробленими принципами реактивної тяги, балістики ракет, в подальшому допомогли Кибальчичу, а згодом – Ціолковському і Кондратюку, зробити нові кроки в теорії ракетної техніки.

Костянтин Едуардович Ціолковський (1820-1881) є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики, народився і проживав в Росії, але його предки з Волині і Білорусії, з роду гетьмана Северина Наливайка, чим вчений пишався.

Микола Іванович Кибальчич (1853-1881), революціонер-народоволець, родом із Чернігівщини, є винахідником першого у світі ракетного апарату.

Юрій Васильович Кондратюк (1897 – місце та дата смерті невідомі, не раніше 1942) – псевдонім, справжнє ім’я – Олександр Гнатович Шаргей, народився у Полтаві. Кондратюк є українським винахідником, одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Автор так званої «траси Кондратюка», якою подорожували на Місяць космічні кораблі «Аполлон».

Володимир Миколайович Челомей (1914-1984) народився в польському містечку Седльце. З 1922 року родина Челомеїв жила в одному будинку із родиною Бикових-Данилевських – «полтавською гілкою» нащадків О. С. Пушкіна і родичів М. В. Гоголя. Челомей є конструктором ракетно-космічних систем, які не мали аналогів у світовій практиці – перші маневруючі супутники «Політ», ракетоносії «Протон». В.М. Челомей стояв біля витоків радянської космонавтики поряд з академіками С. П. Корольовим, В. М. Келдишем, М. К. Янгелем.

Найвидатніший світовий авіаконструктор Ігор Іванович Сікорський (1889-1972) народився в Києві, вперше піднявся в небо в Києві, у Санкт-Петербурзі почав серійне виробництво аеропланів, масовими його літальні апарати стали у Сполучених Штатах, всього розроблено 78 видів літальних апаратів. Найвідоміший з них – «Ілля Муромець».

Зрозуміло, що ім’я космонавта Леоніда Костянтиновича Каденюка (1951-2018), родом із Чернівеччини, першого і єдиного астронавта незалежної України, відоме всім.

Видатні творці ракетно-космічної галузі, першопрохідці космічної науки. Безперечний вклад українців у розвиток світової космічної галузі. Серед них чимало одеситів, які народилися, навчалися й проживали в нашому місті. Найвідоміші – Сергій Корольов (1907-1966), конструктор перших штучних супутників Землі та космічних кораблів, та Валентин Петрович Глушко (1908-1989). Одесити добре пам’ятають про те, що обидва навчалися в Одесі: перший прожив у місті 9 років, де закінчив Будiвельну профшколу; другий за народженням одесит, був зарахований до Реального училища імені Святого Павла (пізніше перейменовано у IV профтехшколу «Метал» ім. Л. Д. Троцького). Корольов і Глушко не тільки мріяли, але й мали вагому підтримку у молоді роки життя: керівником дипломного проекту Корольова був відомий Туполєв А.М., а Глушко написав листа до Ціолковського К. Е. Можливість перетину життєвого шляху Корольова та Глушка була ще в Одесі, але цього не сталося, мабуть, через багатовекторність захоплень юнаків (Глушко ще навчався у професора П. С. Столярського з класу скрипки, а згодом був переведений до Одеської музичної академії) та заглибленість у професійну діяльність у подальшому.

Кумири одеситів, що  належать до піонерів авіації: Михайло Никифорович Єфімов (1881-1919), Володимир Миколайович Хіоні (1882-1938), Сергій Ісаєвич Уточкін (1876-1916), Артур Анатра (1878-1943). Одеські конструктори складали аероплани: «Анаде» («Анатра-2») та «Анасаль», у відділенні на Канатній – «Фармани» та «Вуазени», згодом – «Ньюпори», «Морани-Парасоль». У нашому місті зароджувалося і ставало на ноги не лише вітчизняне повітроплавання, але й авіабудування. Загалом, з листопада 1914 по лютий 1917 років у цехах «Анатри» було збудовано майже 300 машин, розроблених як французькими, так і російськими конструкторами. Тут же у 1923 році було створено аероплан «Хіоні-5», відомий під казковою назвою «Горбоконик». Його вважають першим серійним радянським літаком.

Щодо особистості Артура Анатри – пересічному одеситу відомо, що на нашій кіностудії оголошено про зйомки 12 серійного фільму «Анатра Анасаль».

Космонавти-одесити. Добровольський Георгій Тимофійович є одеситом за народженням. Шонін Георгій Степанович провів дитячі роки в Балті, у 1979–1980 роках був заступником командувача 5-ї повітряної армії Одеського військового округу. В Одесі проживав Олександр Скворцов-старший, який був членом загону космонавтів, в космос не полетів, але передав свої добрі «космічні гени» сину. Скворцов-молодший узяв із собою на космічну орбіту символи Одеси, герб та вимпел міста, а також вірші відомого одеського журналіста Івана Степановича Рябухіна (до речі, особистих речей дозволяється узяти у космос не більше 1 кг).

Квіз «Одеса зоряна і космічна», який складено в групі.

І блок.

  • Де навчався Сергій Павлович Корольов в Одесі?
  • Який дипломний проект  захистив С. П. Корольов, кого він вважав своїм вчителем?
  • Де народився Валентин Глушко, де він навчався?
  • Який факт біографії у молоді роки Валентина Глушка став вирішувальним у професійному сенсі?

ІІ блок.

  • Кому належать ідейні основи космізму ?                                                                                       
  • Чим відомий Артур Антонович Анатра в Одесі?                                                   
  • Чим відомий в Одесі Сергій Ісаєвич Уточкін ? Михайло Ефимов? Володимир Хіоні?

ІІІ блок.

  • Одеські космонавти. Назвіть усіх, кого знаєте.
  • Які вулиці Одеси носять «зоряні і космічні» імена?
  • Які пам’ятники встановлено космонавтам та діячам космічної галузі?
  • Кому із діячів космічної галузі було встановлено пам’ятник, а потім перенесено на проспект його імені?
  • Кому з космонавтів та діячів космічної галузі присвоєно звання почесного громадянина Одеси?

ІV блок.

  • Хто з космонавтів узяв у космічний політ символи України, а хто – символи Одеси?
  • Хто із одеських журналістів написав вірш та якому космонавту передав його на Міжнародну Космічну Станцію (МКС)?

Пенсіонери написали творчі роботи. Ось деякі цитати з них:

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: З стародавніх часів існувала філософська ідея зв’язку кожної людини із Всесвітом. Місто Одеса стало одним із центрів формування космічного мислення та виходу людства за межі Землі. Основи космізму належать Миколі Федоровичу Федорову, мешканцю Одеси, позашлюбному сину Павла Івановича Гагаріна. Його ідеї надихнули Костянтина Едуардовича Ціолковського, батька космонавтики, який бачив вихід в космос як перший етап освоєння Всесвіту.

Георгій Тимофійович Добровольський – наш земляк – народився у 1928 році. В дні оборони Одеси він рив окопи, гасив запалювальні бомби. В лютому 1944 був засуджений військово-польовим судом за зберігання револьвера на двадцять п’ять років каторжних робіт. Втік 19 березня 1944 року. Добровольський закінчив Одеську спецшколу військових льотчиків та Чугуївське військове авіаційне училище. Повертаючись на Землю, загинув разом з екіпажем корабля «Союз-11».

Бойко Ірина Олександрівна: Які були критерії відбору до загону космонавтів? По-перше, здоров’я; по-друге, бажання нового небезпечного життя; по-третє, параметри: 25-30 років, зріст 165-170 років, вага 70-72 кг. Що із побутових предметів прийшло до пересічних громадян з того, що готувалося для космонавтів? Пательня з антипригарним покриттям, сухі суміші, застібки-липучки, блискавки.

Герологічні цікавинки: найстарішим космонавтом вважається Джон Геленн. Йому було 77 років, коли він у жовтні 1998 року здійснив другий польот на кораблі «Діскавері», через 36 років після свого першого польоту в 1962 році.  Серед тих, хто прожив більше 80: Валентина Терешкова (82 роки), перша людина, яка вийшла у відкритий космос, — Олексій Леонов (84 роки), Ніл Армстронг (82 роки), Френк Борман (91рік). 

Коли Ніл Армстронг ступив на Місяць, то сказав відомі слова: «Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства». Юрій Гагарін промовив відомі сьогодні всьому світові слова: «Поїхали».

Яцик Людмила Анатоліївна: Неперевершену посмішку першого в світі космонавта Юрія Гагаріна запам’ятали усі. Вона відкрила нову форму комунікації – відверту посмішку, очами і губами водночас, головне – від всієї душі. Безумовно, що космічні польоти сприяли покращенню групової динаміки у замкнутому просторі, що можна частково застосовувати у буденній практиці. До речі, політ Юрія Гагаріна тривав 108 хвилин. Йому подарували іменне авто «Волга» за номером 12-04 ЮАГ.

Перша людина, яка вийшла у відкритий космос, – Олексій Леонов (84 роки). Тривалість виходу – 23 хвилини, з яких 12 хвилин був поза кораблем. Він не тільки космонавт, але й професійний художник, картини якого відомі широкому колу шанувальників.

На думку слухачів існує багато джерел, де можна отримати знання про зоряну і космічну Одесу, її славетних синів і доньок, але найкраще відвідати музей «Одеського авіаційного заводу», де зібрано багато раритетних артефактів.

Автор: Марія Фетісова