Шановні користувачі!

Фонд бібліотеки поповнився новими виданнями. Пропонуємо ознайомитись з деякими з них. В своїй більшості – це дарунки від авторів під час зустрічей та презентацій, які відбулись в бібліотеці. Серед авторів – лауреат цьогорічної премії Президента України «Українська книжка року» Мирослав Дочинець, переможець літературного конкурсу імені Григора Тютюнника Ігор Стамбол, активістка Всеукраіньскоі мережі #вільнілюди Ліля Мусіхіна, журналіст й головний редактор сайту «Історична правда» Вахтанг Кіпіані, одеські автори Світлана Коваленко та Володимир Немерцалов…

Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті [Л. Адамський, М. Балабан, Б. Бердиховська [та ін.]] / уклад., передм. В. Кіпіані. – Харків: Vivat, 2017. – 229 с. – (Серія «Бібліотека історичної правди»).

В книзі – спроба відвертої й деполітизованої розмови про Волинь за участю провідних істориків і публіцистів обох країн. Мало знати факти про літо 1943-го року, треба розуміти причини, які змусили вчорашніх сусідів і громадян однієї держави взяти до рук зброю і тотально знищувати дітей і жінок, палити церкви, переорювати цвинтарі…. Ця книжка є меморіалом жертв, яких не можна забувати.

Гнатюк, О. Відвага і страх / Оля Гнатюк; пер. з польської М. Боянівської. – 3-є вид. – Київ: Дух і літера, 2017. – 496 с.; іл. – (Серія «Бібліотека спротиву, бібліотека надії»).

Життя в окупованому Львові описано з перспективи особистої історії. Головну увагу зосереджено на поведінці людей, що постали перед загрозою смерті. Однак незвичність оповіді, що спирається на щоденники, спогади, листи і навіть протоколи допитів, полягає не тільки в цьому. Йдеться про долю людей і водночас долю польської, української та єврейської інтелігенції, про складні стосунки між ними, про різні вияви солідарності та ворожості, в основі яких лежали відвага і страх. Читачеві запропоновано замислитися над тим, наскільки сучасні уявлення про Другу світову війну сформувалися під тиском національних наративів, що не залишали місця не тільки для інших наративів, а й для індивідуальних свідчень, якщо ті не вписувалися в панівний дискурс. Матриці національної історії стали тісними рамцями для історичних досліджень того періоду. Тож варто спробувати вийти поза ті межі.

Деревья Одессы. Научно-популярное издание / Коваленко С.Г., Немерцалов В.В., Васильева Т.В. – Одесса: Освіта України, 2016. – 224 с.

В книге рассказано о более чем 250 видах древесно-кустарниковых растений, которые произрастают в г. Одессе. Для каждого дерева и кустарника приведено его систематическое положение, указано название на русском, украинском и латинском языках. Приведено морфологическое описание вегетативных и генеративных органов указанных растений, сведения о полезных свойствах этих растений, возможности их хозяйственного применения, интересные факты, мифы и легенды. Особое внимание обращено на происхождение растений, историю их интродукции во флору Одессы.

Дочинець, М. Синій зошит. Аркуші днів світящих / Мирослав Дочинець; верстка Олександри Стрежнєвої; графіка Сергія Танадайчука (з власного архіву Анатолія М. Шевчука). – Мукачево: Карпатська вежа, 2017. – 184 с.

Ця книга – крихти одкровень, спостережень, зауваг і мудрих приписів, «кристали днів світящих» чоловіка великого вродженого обдарування і світотворчого вишколу, якого називали «незнищенним стариком», карпатським Сократом, Вічником і Світованом. За сто літ він світ перейшов уздовж і впоперек, торуючи дорогу до самого себе. Ці записи – те, що не ввійшло ні до Заповітів, ні до Сповіді на перевалі духу, ні до Штудій під небесним шатром.

Дочинець, М. Хліб і шоколад. Новели тонкого литва і холодної чеканки  видання / Мирослав Дочинець; верстка Олександри Стрежнєвої. – Мукачево: Карпатська вежа, 2017. – 263 с.

Перед нами – «легка» і «світла» проза. Шевченківський лауреат Мирослав Дочинець має свій стиль письма, за яким проглядається витончений художній смак, відчуття форми, композиційної самодостатності творів. Особливе місце відведено жінці. Героїні заново «створюють» мужчин, у яких закохані, причому велика любов двох душ переслідує їх і в інших світах. Автор не грає в містику, він оновлює міф кохання.

Зеленін, В.В. По той бік правди: нейролінгвістичне програмування як зброя інформаційно-пропагандистської війни (навчальний посібник). Том перший. НЛП XX століття. – 2-ге видання, виправлене та доповнене. – Київ: Вид-во «Люта справа», 2015. – 384 с.

Кожен крок нашого життя – результат складної взаємодії почуттів, емоцій, переконань, наших власних і нав’язаних нам іншими. Проблема в тому, що пересічна людина ніколи не розрізнить власні думки та наслідки пропагандистського (явного чи прихованого) впливу. А мета будь-якого режиму – гарантовано змусити аудиторію вести себе відповідно до намірів влади. Причому бажано, щоб люди вважали, що їхні ідеї та вчинки – це їхній власний вільний вибір… У ситуації інформаційно-пропагандистської війни, ми всі опиняємося на перехресті хвиль, що часто спонукають нас думати та діяти діаметрально протилежним чином, спричиняючи жорсткі внутрішні і зовнішні конфлікти. Якщо невміло керувати цими процесами, наслідки можуть бути жахливі: тотальна ворожнеча, психологічні травми, божевілля, фанатизм і, як наслідок, протиправні дії, екстремізм, тероризм, братовбивство… Ця книга – поєднання теорії і практики. Вона знайомить читача із сучасними методами та психотехнологіями впливу на суспільну свідомість і підсвідоме, що потенційно можуть бути як нищівними, так і цілющими, рятівними, миротворчими чи вбивчими – все залежить від намірів користувача.

Знедолені? Нездоланні! Історії переселенців / ред.-упоряд. І. Черниченко; ред. Т. Решетняк. – 2-а кн. – Київ: Ін-т демократії ім. Пилипа Орлика, 2017. – 168 с.

Друга книжка збірки «Знедолені? Нездоланні!» розповідає про переселенців, а то й про цілі сім’ї, які через війну мусили починати життя з нуля в інших містах і селах України. Досвід цих мужніх людей свідчить, що здобути знання, досягти успіху в новій справі, вийти переможцем за несприятливих обставин можна! Не просто вижити, а стати корисним родині та суспільству будь-де і в будь-якому віці – це реально, треба лише прагнути й подолати страх. Свої життєві труд­нощі наші герої відмовляються вважати безвихіддю. Завдяки випробуванням вони переоцінили й свої потреби, і можливі ресурси, й власні сили. У пропонованих читачеві нарисах ідеться про те, як різні за фахом, віком, національністю люди з Донеччини, Луганщини та Криму «вростають» у місцеві громади, працюють задля добробуту України, вірять у перемогу. І стають прикладом нездоланності для тих, хто зневірився.

Маґочій, П.-Р. Євреї та українці: тисячоліття співіснування / Павло-Роберт Маґочій, Йоханан Петровський-Штерн ; переклад з англ. Оксани Форостини ; ред. укр. вид. Валерій Падяк. – Ужгород : Вид-во Валерія Падяка, 2016. – 316 с.

Це видання, що нещодавно побачило світ англійською мовою під назвою «Jews and Ukrainians : a millennium of co-existence» (Торонто, 2016), нині виходить також у перекладі українською. Книжку було написано на замовлення недержавної організації «Українсько-єврейська зустріч» (UJE), яка разом із урядом Канади (Міністерством громадянства й імміграції) співфінансувала публікацію книги у рамках проекту «Взаємо-Дія: Програма грантів і підтримки мультикультуралізму». Автори вельми вдячні спонсорам за підтримку, проте вважають за необхідне нагадати, що погляди, висловлені у цій книжці, не обов’язково збігаються з позиціями вищеназваних інституцій.

Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки / за ред. Леоніда Фінберга та Уляни Головач. – Київ: Дух і Літера, 2016. – 784 с. – (Серія «Бібліотека спротиву, бібліотека надії»).

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації». Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії. Багатоголосся думок, представлених у книзі, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.

Саттер, Д. Доба безумства. Занепад і кінець Радянського Союзу / Девід Саттер; пер. з англ. Н. Комарової. – Київ: Дух і літера, 2017. – 528 с.

Радянський Союз став першою в історії державою, в якій офіційна ідеологія пронизувала всі сфери й рівні життя, перетворюючи громадян на безликі та взаємозамінні гвинтики колосальної системи. Американський журналіст Девід Саттер, який у 1970-1990-ті роки працював кореспондентом в СРСР, в своїй книзі показує життя радянських людей і трагічні наслідки цього соціального експерименту.

Мусіхіна, Л. Коли захиталося небо. «V» означає «вільні» / Лілія Мусіхіна. – Тернопіль: Джура, 2016. – 216 с.

Книга про те, що зробило нас іншими. Навчило не боятись ні провладних упирів, ні куль, ні вогню. Це у нашій крові гартувалась нова Україна. Це ми йшли супроти тисяч, аби народилась вона. Але спочатку нам потрібно було звільнитися самим.

 

Стамбол, І. Злочинний порятунок / Ігор Стамбол. – Київ: Самміт-Книга, 2017. – 112 с., іл.

У дебютній збірці художніх оповідань Ігоря Стамбола зібрані історичні та гостро-соціальні оповідання, присвячені добі Визвольних змагань, подіям Другої Світової війни, післявоєнного голоду та українських 90-х. Ці події стали невід’ємною частиною життя українського села. Історіософія стала тлом оповідань,в яких простежуються прогалини в історичній пам’яті народу, протистояння прорадянської та національної концепцій, роль маленької людини на тлі глобальних подій, та всю­дисущої людської жадібності.

 

Запитуйте видання у відділах обслуговування бібліотеки!

З новинками видань краєзнавчої тематики можна ознайомитись в рубриці «Що читати про край» блогу «Одесский краевед».