25 травня 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулись історичні читання «Німецька діаспора на Півдні України: від історії заселення до сучасності» за участі представників «Баварський Дім, Одеса». Це другий захід, присвячений Дню Європи в Україні.

Продовжуємо знайомити читачів з традиціями, звичаями, домашнім побутом народів Європейського Союзу. Розглядаючи внесок німецьких переселенців у розвиток Одеси і регіону, одночасно ми вивчаємо історію нашого краю. Адже до сьогодні існують вулиці, місця і навіть цілі села, засновані німцями, які зберігають свої етнічні назви, а подекуди і традиції до нашого часу…

Сьогодні чисельність німецького населення в Одеській області складає близько трьох тисяч. Їх поява на Одещині пов’язана з релігійними переслідуваннями на батьківщині, за словами історика А. Дорошенка. Інтенсивне переселення тривало з 1803 по 1819 рр. Навколо Одеси з’явилися німецькі колонії: Гросс-Лібенталь (сьогодні Великодолинське), Кляйн-Лібенталь (Малодолинське), Люстдорф (Чорноморка), Фрейденталь (Мирне), Францфельд (Надлиманське), Петерсталь (Петродолинське), Нейбург (Новоградовка), Гільдендорф (Красносілка) та ін. В Одесі німецькі переселенці утворили дві колонії: Верхню, в межах вулиць Ніжинської, Новосельського (Німецької), Ковальської, Дігтярної, Торгової, Дворянської, Коблівської, і провулків – Лютеранського, Каретного, Інвалідного, і Нижню – по вулиці Ремісній.

Оселившись у Причорномор’ї, колоністи значно вплинули на сільськогосподарський устрій краю. До середини ХІХ ст., на думку А. Скальковського, німці були кращою частиною землеробського населення.

Німецька реміснича колонія в Одесі сприяла становленню міста і підготувала базу для його промислового розвитку. Тут були засновані виробництва, раніше не розвинені в краю – миловарне, капелюшне, годинникове, виробництво музичних інструментів, лаків і фарб, толю і асфальту, пивоваріння і друкарні. Культура німецької діаспори є частиною культури Причорномор’я…

Під час заходу Тарасюк Світлана Володимирівна – бібліотекар читальної зали Баварський Дом, Одеса – розповіла учням старших класів ЗОШ № 52 про діяльність Баварського Дому, Одеса, а завідувач відділу літератури іноземними мовами виступила з інформаційною годиною «Екскурс в історію заселення Одещини вихідцями з німецьких земель».

 

Книжкова виставка «Німецька діаспора на Півдні України: від історії заселення до сучасності»

Під час заходу

Учні ЗОШ № 52

Екскурс в історію заселення Одещини вихідцями з німецьких земель з Ліщинською С.Л.

Тарасюк Світлана Володимирівна про діяльність Баварського Дому, Одеса

 

Про захід у ЗМІ:

До Дня Європи в Україні [Електрон. ресурс] : [25 травня 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулись історичні читання «Німецька діаспора на Півдні України: від історії заселення до сучасності» за участі представників «Баварський Дім, Одеса». Уривок з новин ОДТРК «Факти» від 26.05.2017] // ОДТРК «Факти». – 2017. – 26 трав. – Режим доступу: https://youtu.be/YOoCLnD6uY4

Європа в мініатюрі [Електрон. ресурс] : [25 травня 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулись історичні читання «Німецька діаспора на Півдні України: від історії заселення до сучасності» за участі представників «Баварський Дім, Одеса». Новини ТК «Южная волна» від 25.05.2017] // Южная волна. – 2017. – 25 трав. – Режим доступу: https://youtu.be/9V4AeAu2UdQ