Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М.С. Грушевського висловлює щиру подяку директору Асоціації органів місцевого самоврядування «Стратегія ЄС для Дунайського регіону», професору Одеського національного економічного університету, заслуженому економісту України Юрію Костянтиновичу Маслову за щедрий дар та особистий вклад у поповнення фонду рідкісних видань та рукописів.

З нагоди Міжнародного дня дарування книг Юрій Маслов передав бібліотеці збірку документів, декретів та маніфестів Буковинської архідієцезії – літопис життя Буковини протягом 1901-1924 рр. Це єдине повне видання, аналогів якого не зафіксовано в жодній іншій бібліотеці України.

Книга охоплює період перебування Буковини у складі Австро-Угорської імперії в часи правління Франца Йосифа I, а також у складі Королівства Румунії (з 1919 року). Це були землі, де зародилися початки модерної національної ідентичності українців і не останню роль у цьому процесі відігравала Буковинська православна церква під юрисдикцією Галицької митрополії (Константинопольського патріархату).

Її предстоятелі докладали чимало зусиль для подолання дискримінації русинів, і зрівняння їх у правах із румунськими духовними братами. Українська мова дістала в єпархії статус офіційної на рівні з румунською, викладання у духовних навчальних закладах почали вести двома мовами, у духовенстві дотримувався паритет між представниками двох етнічних груп.

Про авторитет та заслуги першого Митрополита Буковини та Далмації, українця за походженням, Євгенія Гакмана свідчить резиденція митрополитів Буковини і Далмації у Чернівцях, збудована за проектом відомого чеського архітектора Йозефа Главки за наказом імператора Австро-Угорської імперії Франца Йосифа. У 2011 році її визнано пам’яткою архітектури та включено до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Збірку видано румунською та русинською мовами, що є живим свідченням мультикультурних парадигм історії України. Це перша та наразі єдина книга русинською мовою в фондах бібліотеки.

 «Хотілося б також відзначити сучасну актуальність цього видання, адже українська частина Буковини є сьогодні західним вікном в Європу. Чернівецька область входить в зону дії Дунайської Стратегії ЄС. Це змушує нас пильніше приглядатися до позитивного історичного досвіду у збереженні міжнаціональної та релігійної толерантності, форм народної дипломатії, дієвих прикордонних моделей ідентичності. Лише правильні кроки дозволять досягти успіху на шляху до євроінтеграції» – зауважив Юрій Маслов.