Blog Medium Image

/Blog Medium Image/

22 травня 2019 року о 17.30 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокульурної діяльності, 1-й поверх) відбудеться літературна зустріч «Poetry mix» з молодими одеськими поетами Анастасією Новацькою і Людмилою Рязановою.

Вхід вільний.

25 травня 2019 року о 16.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбудеться чергова лекція з циклу науково-просвітницьких заходів «ШредінгерФест» проекту «Intellectuarium» про котів і для котів. Тема лекції – «Кот в стилі етно-ф’южн: подорож по Піренеям».

Вперше на Шредингерфест – музична зустріч! Нашими гостями стануть учасники Одесько-київської групи Medi Terra. Разом з ними ви відправитесь в музичну подорож, спостерігаючи за образом кота в різні епохи і в різних регіонах Піренейського півострова. А солістка колективу Олена Зимова розповість про те, яку роль відіграє кіт в піснях, повір’ях, прислів’ях і приказках цієї частини Європи.

Для довідки. Група утворилась у 2012 році за ініціативи вокалістки, перекладачки, філолога Олени Зимової (Київ) і бас-гітариста, аранжувальника Мирослава Поліщука (Одеса). Medi Terra виконує авторські обробки традиційних мелодій народів Середземномор’я і прилеглих регіонів. Твори в стилі етно-ф’южн звучать на мовах оригіналів.

За сім років Medi Terra брала участь у багатьох арт-фестивалях, фестивалях середньовічної культури і історичної реконструкції в Києві, Харкові, Одесі, Білгороді-Дністровському, демонструвала просвітницькі та музично-поетичні програми (в тому числі «Невідома Іспанія» і літературно-музичну програму, присвячену творчості Ф. Г. Лорки), брала участь у прем’єрі вистави «Я – глина на твоєму колі …»  одеського театру «Пур-ле-шанс».

Отже, програму «Кот в стилі етно-ф’южн: Подорож по Піренеям» представлять:

 • Олена Зимова (вокал, перкусія)
 • Ольга Гуцул (скрипка)
 • Наталя Стеблина (акордеон, губна гармоніка)
 • Мирослав Поліщук (бас-гітара)
 • Андрій Ковальчук (дарбука, блок-флейта)
 • Олексій Камінський (кахон, тарілки).

Щиро запрошуємо всіх охочих!

Вхід free donation.

Всі кошти, зібрані під час лекції, будуть спрямовані на допомогу пухнастим мешканцям притулку «Котяче царство».

19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам’яті жертв політичних репресій. Тридцяті роки ХХ століття стали найтрагічнішими  для української культури. Понад двісті поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів стали жертвами злочинного режиму.

Літературно-мистецьке покоління «Розстріляного Відродження» – це митці, які творили високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру, які прагнули піднести українську культуру до вершин світового розвитку. Серед них Микола Хвильовий і Василь Чумак, Микола Зеров і Василь Еллан-Блакитний, Валер’ян Підмогильний і Євген Плужник, Лесь Курбас і Михайло Бойчук… Кожне ім’я – це життя і трагедія…

На зміну їм прийшло нове покоління української інтелігенції – «Шістдесятники». Основу руху шістдесятників склали письменники Іван Драч, Микола Вінграновський, Василь Симоненко, Ліна Костенко, Євген Гуцало,  Борис Чичибабін, художники Алла Горська і Віктор Зарецький, режисер Лесь Танюк, літературні критики Іван Дзюба, Євген Сверстюк, кінорежисери Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, перекладачі Григорій Кочур, Микола Лукаш… Українські митці-шістдесятники своїми творами і активною громадською діяльністю намагалися відроджувати національну свідомість, боролися за збереження української мови та культури…

Книжково-ілюстративна виставка «Нескорена муза» – це яскраві, но драматичні сторінки української культури ХХ століття:

Олена Герасим’юк « Розстріляний календар» –  Це унікальна хроніка політичних репресій в радянській Україні. Страшні події нашої історії ХХ століття — арешти, допити, заслання, розстріли українських політичних діячів, військових, науковців, митців, письменників, громадських активістів — викладені не у звичній хронологічній послідовності, а прив’язані до традиційного календаря. Тут не лише зафіксовані дати подій, але й подані короткі розповіді про долі людей, які зазнали переслідувань та катувань. Така форма викладу наочно показує схему роботи радянської репресивної машини та привертає увагу до сторінок історії, які нам потрібно знати і пам’ятати.

Юрій Лавриненко «Розстріляне Відродження: антологія 1917 – 1933. Поезія – проза – драма- есей» – літературний пам’ятник творцям української культури. 1959 рік виданням книги «Розстріляне Відродження» оповістив свято нового відродження – шістдесятників.

«Дисиденти. Антологія текстів» – в антології, що вийшла за редакції Олексія Сінченка, вперше здійснено спробу представити дисидентський рух 1960– 80-х років у всій його поліфонії, не так на рівні суспільно-політичної проблема­тики, як на рівні конкретних доль. Перед читачем розгортаються історії ідей і людських вчинків, у живому пульсуванні текстів, які самі про себе свідчать. Ці тексти народжувались в ситуації, де свобода асоціювалася з таборами, а не з життям на волі…

22 травня 2019 року о 13.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (читальна зала, 2-й проверх) до 100-річчя Одеської кіностудії відбудуться краєзнавчі читання «Одеська кіностудія: вчора, сьогодні, завтра».

В програмі:

 • «Історія Одеської кіностудії». Ігор Козлов-Петровський, радник голови правління з питань кіновиробництва, режисер проекту «Пантеон Одеси»;
 • прем’єрний показ 7 та 8, заключних, серій історико-публіцистичного фільму «Пантеон Одеси».

Одному з найстаріших одеських кладовищ – 2-му Християнському – час відлічує вже півтори сотні років. Тут покояться люди, винаходи і відкриття яких відомі у всьому світі; герої-солдати ратних битв, що зійшли у небуття; видатні артисти, музиканти, моряки.

Проект «Пантеон Одеси» кінорежисера Ігоря Козлова-Петровського повертає нашим сучасникам пам’ять про видатних одеситів, які жили, творили і залишили свій слід в історії  Південної Пальміри. Автори проекту вирішили розповісти сучасникам правдиві історії, пов’язані з видатними одеситами, чий прах покоїться на 2-му Християнському кладовищі…

В заході беруть участь краєзнавці І.В. Арутюнова та В.В. Шерстобітов.

Вхід вільний.

Запрошуються всі охочі.

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

16 травня 2019 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбувся флешмоб «У вишиванках на роботу», в якому взяли участь співробітники бібліотеки.

#день_вишиванки

У відділі мистецтв відбулась презентація книжково-ілюстративної виставки «Вишиванка – вишуканий символ України».

 

19 травня 2019 року о 16.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) у межах освітнього проекту Intellectuarium відбудеться лекція на тему «Мартин Гайдеґер та поворот у філософії».

Лектор – Олександр Комаров (м. Київ), громадський діяч, правник, філософ, засновник проекту Club of Creative Philosophy, заступник директора Американського центру загального права при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (2014-2016), керівник ГО «Майстерня політичних трансформацій».

Поняття «повороту» вперше виникає в роботах Гайдеґера в 30-х роках, і часто цю метафору називають найбільш містичною складовою його філософії. Подекуди остаточно не зрозуміло, чи йдеться тут про історичний поворот до мислення досократиків, або поворотом називається деякий методичний крок в межах сучасного філософського мислення (або філософського мислення як такого).

Чи можна дати ясну критичну інтерпретацію даному символізму Гайдеґера?..

В рамках доповіді буде представлена та обґрунтована думка, що «поворот» є не просто необхідною вимогою філософування у феноменологічний спосіб, але й суттєвою ознакою класичної німецької філософії в принципі. Для цього буде проведений компаративний аналіз засадничих положень філософії Гайдеґера з роботами його попередників та сучасників Канта, Геґеля, Гусерля та Ясперса.

Вхід – free donation.

Для участі заповніть, будь ласка, реєстраційну форму ТУТ

Довідки за телефоном: +38093 034 59 99.

Освітньому проекту Intellectuarium в травні виповнюється 3 роки! Ми хочемо розділити це свято з друзями і готуємо частування – інтелектуальні і не тільки;)

18 травня 2019 року о 15.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбудеться лекція Олени Ніколенко – к.філос.н., стипендіата програм Ендевор (Австралія), ДААД (Німеччина), Фулбрайт (США) – на тему: «Міждисциплінарні дослідження як джерело інновацій. Можливості академічних програм обміну».

Олена Ніколенко розповість про найактуальніші тенденції в сфері нейронаук і поділиться враженнями про недавнє стажуванні в Австралії.

Для участі потрібна реєстрація ТУТ

Телефон для довідок: +38 093 034 59 99

Запрошуються всі охочі.

19 травня 2019 року о 14.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) до Дня Європи відбудеться лекція-дискусія з дипломатичного перекладу «Європейський діалог, або як знаходять спільну мову європейські дипломати».

Будемо говорити про наступне:

 • скільки офіційних мов в Європейському Союзі?
 • якою мовою проходять європейські саміти та готуються офіційні документи ЄС?
 • що таке дипломатичний переклад та чим він відрізняється від інших видів перекладу?
 • що таке євролект та чому майбутнє України в ЄС залежить від перекладачів?
 • … та багато іншого…

Організатори – Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС та Департамент інвестицій, міжнародного та міжрегіонального співробітництва Одеської обласної державної адміністрації.

Реєстрація ТУТ

14 травня 2019 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулась зустріч з відомою естрадною співачкою, заслуженою артисткою Казахстану і України Галиною Іванівною Невара та авторська презентація книги спогадів «Долгое эхо любви».

Під час заходу

В своїй книзі Галина Невара розповідає про власний життєвий і творчий шлях, ділиться роздумами про честь і совість, про моральну чистоту людини, про високе і облагороджуюче почуття любові, про відданість і вірність, про вічне і сучасне, про пісні і творчість, про людські долі.

Значне місце у книзі посідають спогади про зустрічі з видатною польською співачкою Анною Герман, творчою спадкоємицею якої є Галина Невара, з її рідними і близькими, про участь у концертах пам’яті А. Герман поряд з провідними майстрами естрадного мистецтва.

У книзі наведено унікальні документи з особистого архіву співачки — листи, рецензії, фотографії, статті і вірші, присвячені Г. Невара.

Теплі слова привітання пролунали на честь Галини Іванівни від краєзнавця і журналіста Олександра Галяса, завідувача відділу культури газети «Вечерняя Одесса» Тіни Арсеньєвої, завідувача відділу мистецтв ОННБ Тетяни Щурової, головного редактора альманаху «Мориа» Геннадія Кацена.

Галина Невара та головний редактор альманаху «Мориа» Геннадій Кацен

Присутні стояли в черзі, щоб отримати книгу з автографом та із задоволенням фотографувались.

Автограф-сесія

Фото на згадку

Дякуємо за фото Семену Чубатому та Світлані Чернявській.

17 травня 2019 р. о 12.00 в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського до Дня Європи в Україні відбудеться презентація Одеського міського есперанто-клубу «Біла Акація».

Учасники заходу:

 • Вайнблат Семен Ілліч – президент Одеського есперанто- клубу «Біла Акація».
 • Попова Тамара Мойсеївна – віце-президент одеського есперанто-клубу «Біла Акація», к.т.н., доцент.
 • Ковалькова Наталя Юзефівна – член правління есперанто-клубу.
 • Чуденко Світлана Петрівна – член правління есперанто- клубу.

В програмі:

 • Інформаційне повідомлення про традицію святкування Дня Європи в Україні.
 • Екскурс в історію становлення есперанто-клубу «Біла Акація» в Одесі.
 • Відеопрезентація виникнення міжнародної допоміжної мови есперанто.
 • Літературний огляд бібліотеки есперанто-клубу «Біла Акація» та атрибутів країни Есперантії.
 • Цікаві факти про мову есперанто.
 • Літературні читання. Поезія на есперанто.
 • Лінгвістична гра «Відгадай значення слова».

Вхід вільний.

Запрошуються всі бажаючі.